2018’de Wix Web Sitesi Oluşturmak için 9 Kolay Adım (+ Resimler)

Dijital dünyada yaşamak, bir web sitesine sahip olmak, özellikle müşterileri işletmenize çekmek istiyorsanız, neredeyse pazarlık konusu değildir. Web sitesi oluşturma konusunda yeniyseniz ve işinizi, becerilerinizi veya fikirlerinizi sergilemek için basit bir site oluşturmak istiyorsanız, Wix mükemmel bir seçimdir. Wix, hem acemi hem de profesyonel web sitesi oluşturucuları için en iyi web sitesi oluşturucu platformlarından biridir. Wix web sitesi oluşturucuyu kullanarak basit bir web sitesi oluşturmak için basit kılavuzumuz.


Adım # 1: Ne İstediğinizi Bilin

Doğrudan Wix web sitesi oluşturucusuna atlamadan önce, beyin fırtınası yapmak ve web sitenizden ne istediğinizi düşünmek için biraz zaman ayırın:

  • Web sitemin amacı nedir? Web sitenizin satış yapmanıza, becerilerinizi veya başarınızı sergilemenize, belirli bir konunun farkındalığını artırmasına veya düşünceleriniz ve düşünceleriniz için bir platform sağlamasına yardımcı olmak ister misiniz? Web sitenizin amacı, dahil ettiğiniz tasarımı, düzeni ve içeriği etkiler.
  • Markam nedir? Hiçbir işletme marka olamayacak kadar küçük değildir. Markanız, kullanacağınız renkleri, ziyaretçilerin hissetmesini istediğiniz duyguları ve müşterilerinize sunduğunuz hizmet türünü içerir.
  • Hedef pazarım kim? İdeal ziyaretçinizin kim olduğunu düşünün ve daha sonra bu hayali kişiyi çekmek için web sitenizi tasarlayın. Örneğin, milenyumlara yönelik bir web sitesi, bebek patlayanlara yönelik olandan farklı bir his verecektir..

Bu adımı acele etme. Web sitenizden ne istediğinize ne kadar net bakarsanız, işe başladığınızda başarılı bir site oluşturmak o kadar kolay olur.

2. Adım: Wix Hesabınızı Oluşturun

Web sitenizden ne istediğinizi öğrendikten sonra, Wix ile bir hesap oluşturma zamanı. Temel kişisel bilgilerinizi paylaşmanız ve bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekir. Ücretsiz olarak başlayabilirsiniz, ancak Wix’in en iyi araçlarına erişmek için ücretli bir plana geçmek istersiniz. Web sitenizi ücretsiz web sitesi oluşturucuda tasarlamaya başladıysanız endişelenmeyin – yeni sürüme geçerek işinizi kaybetmezsiniz.

2020'de Wix Web Sitenizi Oluşturmak için 9 Kolay Adım (+ Resimler)

Wix, bir dizi fiyat ve ilişkili faydaları olan beş ücretli plan sunar. Yalnızca çok basit ve küçük bir siteye ihtiyacınız olmadığı sürece, en düşük iki plan muhtemelen ihtiyaçlarınız için yeterli bant genişliği ve depolama alanı sağlamaz. 10 GB’lık depolama alanı çoğu küçük işletme gereksinimi için genellikle yeterli olduğundan ve sınırsız bant genişliği ve ihtiyacınız olan tüm web sitesi oluşturma özelliklerini içerdiğinden Sınırsız planını öneriyoruz. Tek istisna, bir çevrimiçi mağaza çalıştırmanız gerektiğinde, bu durumda profesyonel bir site incelemesine ve ayda 10 ücretsiz e-posta kampanyasına erişmek için e-Ticaret planını seçmeli veya VIP planına geçmelisiniz..

Adım # 3: Wix Editörlerini Tanıyın

Hesabınızı kurmayı tamamladıktan sonra, ADI düzenleyicisinden veya normal Wix düzenleyicisinden seçim yapma zamanı.

ADI Editörü

2020'de Wix Web Sitenizi Oluşturmak için 9 Kolay Adım (+ Resimler)

Wix ADI (Yapay Tasarım Zekası) editörü, istediğiniz web sitesinin türü ve amacı hakkında bazı temel sorular sorar ve ardından işletmeniz için otomatik olarak bir web sitesi oluşturur. Önerilen özellikler arasından seçim yapabilir, işletmeniz hakkındaki bilgileri girebilir ve renk düzeni tercihlerini seçebilirsiniz. ADI düzenleyici, çalışan bir web sitesinin kısayoludur ve bununla ilgili hemen hemen her şeyi düzenleyebilirsiniz, ancak Wix düzenleyicisini kendiniz kullanmak ve yeni sitenizin her bir öğesini kontrol etmek çok daha tatmin edicidir..

Düzenli Wix Editör

2020'de Wix Web Sitenizi Oluşturmak için 9 Kolay Adım (+ Resimler)

Normal Wix web sitesi oluşturucusunu seçerseniz, birkaç ek seçim yapmanız gerekecektir. Oluşturucuyu başlattığınızda, Fotoğrafçılık, Çevrimiçi Mağaza, Restoranlar ve Yiyecek ve Etkinlikler gibi bir web sitesi kategorisi seçmeniz istenir. Her kategori, işletmenizi çekici bir şekilde sunmayı kolaylaştıran şablonlarla önceden ayarlanmıştır, ancak yine de prototip sitesi ile ilgili her şeyi değiştirmek için tam bir seçenek grubunuz vardır..

Bir web sitesi kategorisi seçtikten sonra temayı seçmeniz gerekir. Wix’in yüzlerce teması vardır, ancak filtreleri ve arama işlevini kullanarak bunları daraltabilirsiniz. Bu bölüme geldiğinizde, Wix’in işletmeniz için en popüler ve en uygun olan temaları zaten önerdiğini göreceksiniz. Temayı seçtikten sonra değiştirebilirsiniz, ancak önceden yaptığınız tüm bilgileri ve değişiklikleri kaybedersiniz.

4. Adım: Web Sitenizi Özelleştirin

İlk web sitesi şablonunuzu oluşturduktan sonra, düzenleyicinin kenar çubuklarıyla özelleştirmenin zamanı geldi. Arka planı istediğiniz herhangi bir stok görüntüsüyle değiştirebilir veya özel bir arka plan oluşturmak için kendi resimlerinizi ve medyanızı yükleyebilirsiniz. Logolarınızı ve fotoğraflarınızı web sitesinde kullanabilmeniz için özel resimler yüklemek de iyi bir fikirdir.

2020'de Wix Web Sitenizi Oluşturmak için 9 Kolay Adım (+ Resimler)

Wix, yeni web sayfalarınıza “sürükleyip bırakmanız” için ek öğeler sunar. Bunlar metin kutuları, fotoğraf galerileri, harekete geçirici mesaj düğmeleri, müzik, video ve görüntüler, sosyal bağlantılar ve açılır menüler gibi modülleri içerir. Paralaks kaydırma gibi premium özellikler bile ekleyebilirsiniz. Bir öğe seçtiğinizde, Wix’in zaten bazı biçim seçenekleri önerdiğini görürsünüz, ancak renk, şekil, stil, konumlandırma vb.Gibi ayrıntıları da değiştirebilirsiniz..

Ekstra özelliklere ihtiyacınız varsa, bunları Wix uygulama pazarından ekleyebilirsiniz. Uygulama pazarı, güvenli bir ödeme, bir kayıt formu, canlı bir sohbet widget’ı ve diğer seçenekler gibi neredeyse her türlü ihtiyacı karşılayan ücretsiz ve ücretli özellikler içerir. Wix ayrıca randevularınızı ve rezervasyonlarınızı doğrudan siteniz üzerinden planlayabilmeniz için hızlı bir rezervasyon öğesi ekler.

5. Adım: Bir Alan Adı Seçin

Yeni Wix sitenizi oluşturduğunuzda, bunun için bir URL alan adı seçmeniz istenir. İstediğiniz herhangi bir adı seçebilirsiniz (henüz alınmamış olan), ancak ücretsiz veya Connect Domain planında web sitenizin adı www.wix.com/yourusername/yoursitename şeklindedir. Bir Birleşik, Sınırsız, e-Ticaret veya VIP sitesi için ödeme yaparsanız, wix.com ile başlamayan ücretsiz bir özel alan adı sunulur. Bir işletme yönetiyorsanız Sınırsız plana veya daha fazlasına sahip olma şansınız yüksektir, ancak henüz yapmadıysanız bunu yalnızca özel alan adı için yapmak iyi bir fikirdir. Özel bir alan adına sahip olmak, işletmenize daha fazla güvenilirlik sağlar.

Wix aracılığıyla özel bir alan adı almanın tek dezavantajı, sitenizi gelecekte farklı bir ana makine ve web sitesi platformuna taşımak istiyorsanız, biraz zor olmasıdır. Sitenizi taşıdığınızda alan adınızı yanınıza alamayabilirsiniz ve Wix ile istediğinizden daha uzun süre kalmak zorunda kalabilirsiniz. Gelecekte web sitesi barındırma seçenekleriniz üzerinde daha fazla esnekliğe sahip olmak için üçüncü taraf bir etki alanı kaydedicisinden özel bir etki alanı adı satın alabilir ve daha sonra bunu Wix’e (yapılabilir) entegre edebilirsiniz..

6. Adım: Blog Ekleyin

Web sitenize bir blog eklemek, işletmenizin endüstrisi hakkındaki düşüncelerinizi ve fikirlerinizi paylaşabileceğiniz bir yer sağlar, sürekli yeni içerik tedarik etmenizi sağlar ve müşterilerinize ve hayranlarınıza yeni bilgi ve güncellemeler için gelmeleri için bir yer sağlar. Bir blog ayrıca işletmenizin endüstrisi için SEO sıralamasını yükseltmek amacıyla anahtar kelimeler kullanma fırsatı da sunar.

Wix’in web sitesi oluşturucusu, herhangi bir web sitesine blog eklemenizi sağlayan önceden ayarlanmış bir blog modülü içerir. Blogunuzdaki renk düzenini, düzeni ve resimleri web sitenizin geri kalanı kadar kolayca özelleştirebilirsiniz. Blogunuz için yeterli içerik bulma konusunda endişeliyseniz, Disqus ve Facebook’tan yorumları entegre etmek için Wix blog öğelerinden birini kullanabilir veya bir RSS akışından malzeme çizebilirsiniz.

7. Adım: Sitenizin Mobil Duyarlı Olduğundan Emin Olun

2020'de Wix Web Sitenizi Oluşturmak için 9 Kolay Adım (+ Resimler)

Günümüzün mobil dostu çağında, potansiyel müşterilerin web sitenizi akıllı telefonlarından bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan olduğu gibi ziyaret etme olasılıkları yüksektir, bu nedenle sitenizin mobil ve tablet kullanıcıları tarafından çekici ve erişilebilir olduğundan emin olmak önemlidir. Neyse ki, Wix hem masaüstü hem de mobil istemciler için web sitenizi tasarlama fırsatı sunuyor. Sitenizi oluşturduktan sonra, yayınlanacak şekilde ayarlamadan ve öğelerin konumlarını ve boyutlarını buna göre ayarlamadan önce mobil ve tablet görünümleri için önizleyin.

8. Adım: Web Sitenizi Kullanılabilirlik için Kontrol Edin

Siteniz yayınlanmadan önce, kullanılabilirliği ve gezinme kolaylığı açısından siteyi kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Güzel görüntüler planlarken ve estetik açıdan hoş bir site oluştururken yakalanmak kolaydır, ancak gezinmesi kolay bir siteye sahip olmak çok daha önemlidir. Metninizin tümünün okunması kolay, yeterince büyük açık bir yazı tipinde ve göze kolay gelen bir renkte olduğundan emin olun. Net bir web hiyerarşisi, düzenli menüler ve sezgisel gezinme, en iyi resim veya videolardan çok daha önemlidir.

İyi bir ipucu, müşterilerin dikkat dağıtıcı ve sorulara ihtiyaç duymadan gitmeleri gereken yere ulaşabilmelerini sağlamak için web sitenizin kullanıcı yolculuğundan geçmektir..

Adım # 9: SEO Optimizasyon

Wix web sitesi oluşturucu, web sitenizi arama motorları için optimize etmenize yardımcı olacak tam bir SEO araçları seti içerir. Hangi kelimelerin ve kelime gruplarının en sık arandığını ve bunları içeriğinize dahil edebileceğini bilmek için işletmeniz için bazı temel anahtar kelime araştırmaları yapmak iyi bir fikirdir. Wix, arama motorları tarafından değer verilen resimler için meta etiketler, meta veriler ve alternatif metin girmeyi kolaylaştırır.

Wix’in editör seçimi, sezgisel arayüzü ve çok çeşitli modül, uygulama ve web sitesi öğesi, web tasarım deneyimi olmadan bile herkesin Wix ile temel bir web sitesi oluşturmasını kolaylaştırır.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me