Logo Izgarası Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Geometrik Uyum”Belki de logo tasarımının en önemli öğesidir, ancak sıklıkla göz ardı edilir. Önceden deneyim olmadan, markanızın amblemi için şekil ve çizgi dengesinin ne kadar entegre olduğunu bilmek neredeyse imkansız. Bu yüzden bir logo ızgarası çok yararlı.


Tasarımınızı başlatmak için bir referans noktası görevi görür ve görüntüyü farklı boyutlara ölçeklemeniz gerektiğinde yardımcı olur. Matematiksel bir yaklaşım kullanarak, sayısal olarak orantılı öğeler oluşturabilirsiniz. Bir kılavuz olarak kılavuz olarak başlayarak, dengeli ve estetik açıdan hoş bir profesyonel kalitede tasarım sağlarsınız.

Logo Izgara 101

Daha önce logo ızgaralarıyla hiç çalışmadıysanız, bunaltıcı görünebilirler. Bozulmuş logoların görüntüleri her yerde bulunur ve çizgilerin, denklemlerin ve açıların kütlesi herhangi birini çıkarmak için yeterli olacaktır. Temel bilgilere geri dönmek, logo ızgaralarının nasıl çalıştığını anlamayı kolaylaştırır.

  • Logo ızgaraları tasarımcılar tarafından kullanılır. Üzerindeki çizgiler şekillere ilham vermek için kullanılır ve serbest el ile mümkün olmayacak geometrik amblemlerin potansiyelini ortaya çıkarabilir.
  • Logo ızgaraları genellikle kare şeklindedir (geleneksel grafik kağıdı gibi), ancak daireler ve üçgenler gibi diğer şekillerden de oluşabilirler.
  • Logonuzun çizgilerle eşleşmesi gerekmez ızgara tam olarak; esas olarak ilham almak için oradalar.
  • Logo ızgaraları negatif alandan en iyi şekilde yararlanır, bu yüzden tasarımlar dağınık görünmüyor.
  • Logo ızgarası ile tasarım yapmak, ölçeklendirmenin kolay olduğu anlamına gelir orijinal oranlardan ödün vermeden logo tasarımı.
  • Logo ızgaraları, birkaç tasarımcının çalışabileceği anlamına gelir bir projede aynı anda, bu biçimi kullanarak değiştirmek ve tutarlı kalmak kolay olduğundan.

Logo ızgaralarını kullanarak temel öğeleri anladıktan sonra, avantajlarını takdir etmek daha kolaydır.

Neden Logo Izgarası Seçmelisiniz??

Logo ızgaralarının oluşturulması zaman ve enerji gerektirir, yani gerçekten çabaya değer mi? Bir logo yapmanın hızlı ve kolay bir yolunu arıyorsanız, yine de silinecek çizgiler yapan bir cetvelle çok fazla zaman harcamak istemeyebilirsiniz. ancak, şebekeyi kullanmak aslında tasarımın daha uzun sürmesini sağlayabilir, birçok avantajı, sürekli revizyonlara gerek kalmadan parlak bir logo oluşturmanıza yardımcı olur. İşte bu tasarım taktiğinin sadece birkaç avantajı.

Görsel Sanat Kuralları

İnsan gözünün belirli görsel ve örüntülere olumlu tepki verdiği bilinmektedir. Sanatta, bir işin estetik başarısını otomatik olarak artıracak kurallar vardır. Düşün: üçte bir kuralı, altın oran veya Fibonacci dizisi. Bir ızgara kullanmak, bu özellikleri logonuza uygulamayı çok daha kolay hale getirir.

Simetri, Doğruluk ve Tutarlılık

Logo tasarımında profesyonellik esastır. Yüksek düzeyde bir tasarımı ileten öğeler arasında simetri, doğruluk ve tutarlılık bulunur. Bu faktörlerin serbest kullanımın sağlanması neredeyse imkansızdır, ancak bir ızgara ile, matematiksel olarak hesaplanabilirler mükemmelliği garanti etmek.

Yardım Yaratıcılığı

Bir logo ızgarası kullanmanın önemli bir yararı, henüz orada olmayan tasarımları görmenize izin vermesidir. Hayal gücünüzden şekiller ve simgeler çekmek yerine, onları ızgara çizgileri içinde görebilirsiniz. Bu teknik tasarımınızın yaratıcılığını önemli ölçüde artırabilir.

Izgarayı Kırmak

Herhangi bir sanatsal kural gibi, gerçek ustalar da benzersiz bir şey yaratmanın sözleşmeden ayrılmak anlamına geldiğini bilirler. ancak, ızgara biçiminin ötesine başarıyla geçmek için, önce onu anlamanız gerekir. Sadece bir tekniğe hakim olarak kalıbı yeniden şekillendirmeyi gerçekten öğrenebilirsiniz.

Logo ızgaralarının her zaman cevap olmadığını da belirtmek gerekir.. Bazı tasarımcılar, set çizgilerinin dışındaki potansiyeli göremedikleri için aslında yaratıcılıklarını köklendirdiklerini fark ediyorlar. Bununla birlikte, tasarımınızı kısıtlayıp sınırlamadığını deneme yanılma yoluyla olup olmadığını anlamanın tek yolu olarak bu yöntemi izlemeye değer.

Ortak Logo Izgara Örnekleri

Logo ızgaralarının nasıl çalıştığını anlamak için yaygın örneklere bakmaya yardımcı olur. En ünlü amblemlerin birçoğu bu şekilde yaratıldı. Izgara çizgilerini eski haline getirirseniz, sanatçının son görüntüyü oluşturmak için şekil ve alan fikrini nasıl kullandığını görebilirsiniz. Aşağıda, ortak logo ızgara stillerine ve kolaylaştırdıklarına ilişkin birkaç tasarım örneği verilmiştir..

Kareler

En yaygın logo ızgarası kareler kullanır. Sen bir şablonla başla okulda kullanılan grafik kağıdına benziyor. Aşağıdaki örneklerden de görebileceğiniz gibi, ilk adım opak olmasını istediğiniz kutuları doldurmaktır. Her bir karenin tamamının doldurulması gerekmediğine dikkat etmek önemlidir. Örneğin, “engadget” logosu yuvarlak yazı tipi efekti oluşturmak için kutuların bölümlerini kullanır.

Logo Izgarası Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Benzer şekilde, tasarımınız tamamlandığında, kutuların açıları ve aralıkları ile oynamak. “UBER” logosunda görebileceğiniz gibi, bazı kareleri eğik olarak var olacak şekilde düzenlemek bir düzgün bir italik stil oluşturmanın kolay yolu. Açıkça görüldüğü gibi, kare ızgaralardan yapılan logolar hala daire ve diğer şekilleri kullanabilir; sadece genel efekt kutuya benzer.

Logo Izgarası Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Çemberler

Bir başka popüler logo ızgarası daireler kullanır. Bu yuvarlak şekiller,, şekil psikolojisine göre, kapsayıcılığı, topluluğu ve sağlamlığı iletiyorlar – hepsi istenen marka kimlikleri. Kare ızgaraların aksine, daireler daha serbest şekildedir ve daha fazla yaratıcılık sağlar. Bunun yaygın bir örneği, şeklin her öğesinin oranlarını etkilemek için dairelere büyük ölçüde dayanan Twitter logosudur. olmasına rağmen amblem basit görünebilir, ızgaranın karmaşıklığı, yaratılışına giren işlerle konuşur. Sürekli şekil dengesini koruyarak, serbest çizilenden daha görsel olarak daha hoş.

Logo Izgarası Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Altın Oran

Altın oran neredeyse sanat ve tasarım kadar uzun sürdü. Yunan matematikçiler tarafından geliştirilen, şekillerin en “güzel oranlarını” belirler. Çoğu, altın oranı fotoğraf, resim ve – tahmin ettiniz – logo tasarımına uygulanan spiral bir ızgara olarak tanıyacaktır. Izgara, spiral efekti oluşturmak için belirli bir şekilde yerleştirilen boyut olarak yavaş yavaş artan kareler içerir. Tarafından logonuzu geliştirirken bu oranlarda tutmak, estetik açıdan hoş olmasını sağlayabilirsiniz. ve başarı için gerekli olan profesyonel kaliteyi koruyun.

Logo Izgarası Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Bu fikir aşağıdaki logo ile örneklenmiştir. Altın oran tilkinin vücudunun nasıl orantılı olduğunu göstermek için kullanılmıştır. Sırtı spiral ile mükemmel bir şekilde hizalanır, bu, kaldırıldığında logoya şık ve çekici bir genel görünüm kazandırır..

Logo Izgarası Nedir ve Ne Zaman Kullanılır?

Logo Izgarası Kullanarak Logo Oluşturma

İlk adım bir logo ızgarasının ne olduğunu anlamaktır; bir sonraki adım, bir tanesinin nasıl kullanılacağını bilmek. Küçük işletme sahibiyseniz, çoğunuz en fazla tasarım deneyimine sahip değilsiniz. Neyse ki, süreci kolaylaştıracak birkaç yol var. Sizin için en iyisine karar vermek bir sanatçı olarak yeteneklerinize bağlı olacaktır.

Tasarım Yazılımı

Çoğu profesyonel tasarımcı Adobe Illustrator veya Photoshop gibi yazılımlar kullanır. Bu programların her ikisi de tasarımınızı girmeden önce bir logo ızgarası oluşturmanıza olanak tanır. Bu yöntem, dijital deneyime sahip ancak en iyi sanatçı olmayanlar için en iyi seçimdir. Son tasarımınızı oluşturmak için ızgaraya şekiller, simgeler, yazı tipleri ve görüntüler girebilirsiniz.

Kalem ve kağıt

Daha geleneksel sanatsal deneyiminiz varsa, eski kalem ve kağıt yönteminde yanlış bir şey yok. İlk logo ızgarasını oluşturmak için bir cetvel veya pusula kullanarak başlayın; satırları kullanarak deneme yapmakta özgürsünüz. Bunun tek dezavantajı, hata yaparsanız ızgarayı silmeniz gerekeceğinden hataya daha az yer kalmasıdır..

Tasarımcı Kiralama

Bir tasarımcı olarak emin değilseniz endişelenmeyin! Logonuzu tamamlamak için bir tasarımcı kiralamanıza izin veren birçok çevrimiçi mağaza var. Paranızın en iyi karşılığı kitle kaynak kullanımı web sitesi kullanmaktır. Crowdspring ve HiretheWorld gibi platformlarda, bir tasarım yarışması düzenleyebilir ve serbest çalışanlara gönderilecek ayrıntılı bir tasarım özeti oluşturabilirsiniz. Sonra tasarımlar gönderir ve en sevdiğinizi seçersiniz. Yapabilirsin logo ızgarasının türünü belirtin proje açıklamasında ve ideal ambleminizin diğer öğelerinde kullanmak istersiniz. Bu platformlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için crowdspring uzman incelememizi veya HiretheWorld uzman incelememizi okuyun. Eğer peşinde olduğunuz tasarım hakkında çok iyi bir fikriniz yoksa ve çeşitli stilleri ve fikirleri keşfetmeye açıksanız, tasarım yarışmaları harika seçeneklerdir.

Başka bir seçenek, belki biraz daha pahalı olsa da, doğrudan profesyonel bir tasarımcı kiralayın. Logonuzun ideal tasarım konseptinden eminseniz, bu harika bir seçimdir. Crowdspring ve HiretheWorld gibi 99designs de başka bir crowdsourcing platformudur, ancak aynı zamanda platformun kalite güvence ekibinin kişisel olarak taradığı bir tasarımcıyı doğrudan işe alma seçeneği de sunar. Daha fazla bilgi edinmek için 99designs uzman incelememize göz atın .

Marka Başarısı için Profesyonel bir Kalite Logosu Oluşturun

Profesyonel kalitede bir logonun önemini göz ardı etmek çok kolaydır. Birçok küçük işletme, amblem tasarımına fazla zaman ve çaba harcamadan başarılı olabileceklerine inanmaktadır. Ancak, çalışmalar göstermiştir ki bir logo izlenimi oluşturmak yalnızca on saniye sürer. İlk izlenimler, tekrar tekrar geri dönecek müşteriler yaratmak için çok önemlidir. Yani, logonuzun istediğiniz mesajı iletmesini sağlamak başarı için çok önemlidir.

Görüntüler

https://i.ytimg.com/vi/vNSIcLu3TTk/maxresdefault.jpg
https://www.underconsideration.com/brandnew/archives/new_logo_for_engadget_by_gino_reyes.php
https://ifactory.com.au/news/whats-logo-grid-and-should-you-use-one
https://designshack.net/articles/graphics/twitters-new-logo-the-geometry-and-evolution-of-our-favorite-bird/
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fibonacci_spiral.svg
https://medium.com/@dainogo/how-to-design-a-logo-with-golden-ratio-spiral-4bee68ddf2c1

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me