NDA – prečo je dôležité, aby ste na voľnej nohe podpísali jednu

Najímanie nezávislých pracovníkov je jedným z najlepších spôsobov, ako posunúť svoje podnikanie vpred; umožňuje vám rozšíriť ponuky svojej spoločnosti a zvládnuť rastúce pracovné zaťaženie bez toho, aby ste vyžadovali všetko úsilie, odhodlanie a náklady spojené s najatím nového zamestnanca. A dnes najlepšie webové stránky na voľnej nohe vytvorili rýchly a ľahký prístup k vynikajúcim dočasným talentom v celom rade odvetví.


Rovnako ako by ste však mali zamestnanca na plný úväzok podpísať NDA (dohoda o mlčanlivosti), musíte urobiť rovnaké opatrenia a preventívne opatrenia aj na voľnej nohe. Je to dôležité pre ochranu vášho podnikania, klientov a firemných materiálov.

NDA je v podstate súkromná a právna zmluva medzi dvoma stranami. Načrtávajú sa v nej informácie a vedomosti, ktoré môžu obe strany zdieľať, a to, čo je obmedzené na tretie strany. Toto je dokument, z ktorého môžu mať úžitok tak spoločnosť, ako aj nezávislí pracovníci (alebo zamestnanci) a ktorý podporuje transparentnosť a porozumenie v rámci obchodného vzťahu. Uistite sa, že vaša spoločnosť vyžaduje, aby ste ju podpísali na voľnej nohe pred vymieňa sa čokoľvek – najmä peniaze alebo materiály, ktoré sú citlivé a / alebo chránené.

NDA - prečo je dôležité, aby ste na voľnej nohe podpísali jednu

Aké funkcie zabezpečujú spoľahlivosť a dôveryhodnosť NDA?

Je nevyhnutné, aby podniky zabezpečili primeranú ochranu všetkých informácií o spoločnosti. Existuje nespočet zamestnávateľov, ktorí používajú NDA, ktoré sú buď neúplné alebo nespoľahlivé – čo nakoniec nie je pre nikoho prínosom a môže spôsobiť veľa zbytočných zármutkov..

Poznaním funkcií, vďaka ktorým je NDA silná, jasná a dôveryhodná, môžete účinne chrániť svoju spoločnosť (alebo, ak ste nezávislí, svoje nápady a výsledky) teraz aj v budúcnosti. To je rovnako dôležité pre zamestnávateľa ako pre niekoho, kto pracuje na Freelancer.com alebo Fiverr. Znalosť kritických aspektov NDA umožní obom stranám zverejniť dôverné informácie bezpečne a bezpečne, bez obáv, že by sa dali nevhodne použiť alebo využiť v riadku.

  • Identifikácia strán je rozhodujúca. Agentúra NDA musí jasne identifikovať všetky zúčastnené strany, bez ohľadu na to, či existujú dve alebo dvadsať rokov. Ako nezávislý pracovník musíte zabezpečiť, aby ste v NDA boli vy aj spoločnosť, pre ktorú ste nezávislí. Ako zamestnávateľ musíte uviesť meno alebo agentúru nezávislého pracovníka a zabezpečiť, aby bolo v dokumente správne napísané. Bez týchto informácií je NDA v podstate bezcenné.
  • Definícia „dôverného“ je ďalším kľúčovým prvkom pretože sa to môže líšiť po celom svete a medzi spoločnosťami. Možno ste v minulosti podpísali NDA od zamestnávateľa, ktorý mal na mysli niečo veľmi odlišné. Napríklad, nie je na voľnej nohe dovolené zdieľať firemné materiály, alebo je im zakázané hovoriť o práci úplne? Ako zamestnávateľ môžete mať konkrétne očakávania týkajúce sa ochrany súkromia a každý nezávislý pracovník, ktorý pracuje pre vás, si to musí byť vedomý.
  • Mali by sa zahrnúť všetky podmienky dohody. To umožňuje všetkým stranám pochopiť hĺbku dohody a to, čo sú zmluvne zaviazané. Ak je to relevantné pre prácu, môžete sa rozhodnúť pridať parameter času do svojho NDA, v ktorom sa uvádza, ako dlho by sa mali informácie alebo materiály medzi stranami uchovávať v tajnosti; mohlo by to byť čokoľvek od šiestich mesiacov po ukončení zmluvy do viac ako 15 rokov. Mali by ste tiež presne načrtnúť vlastníctvo všetkých výstupov vyvinutých nezávislým pracovníkom a akým spôsobom môže spoločnosť tieto materiály používať a distribuovať..

Hlavné dôvody, prečo by ste mali používať NDA na prácu online

Väčšina platforiem na prenájom na voľnej nohe – dokonca aj platformy ako Upwork a Guru, ktoré pôsobia už viac ako 15 rokov – prekvapivo nevyžadujú, aby zamestnávatelia alebo nezávislí ľudia podpísali NDA pred začiatkom zmluvy. Namiesto toho je tento proces ponechaný na obe strany, aby sa vyriešili sami.

Niektoré spoločnosti, žiaľ, nemusia byť veľmi dobre oboznámené s týmto procesom, a preto môžu zanedbať zahrnutie informácií, ktoré sú absolútne nevyhnutné pre obchodné partnerstvo. Je povinnosťou oboch strán používať NDA, pretože chráni všetkých zúčastnených.

  1. Umožňuje obom stranám diskutovať o firemnej a osobnej politike že ich informácie sú bezpečné s ostatnými
  2. Je to vzájomná dohoda medzi stranami, ktorá informácie zostanú dôverné, aj po ukončení zmluvy
  3. Ukazuje to, že ste ako zamestnávateľ alebo na voľnej nohe skutočne sa starať o druhú stranu a ich zapojenie do zmluvy vrátane práva vyjadriť, ako sa cítia, ak sú nešťastní alebo nechcú pokračovať v obchodnom vzťahu
  4. to šetrí peniaze z dlhodobého hľadiska pretože prezradené dôverné informácie môžu byť pre zamestnávateľa vážne nákladné a dokonca môžu poškodiť ich povesť

NDA - prečo je dôležité, aby ste na voľnej nohe podpísali jednu

Riziká neexistencie NDA

V závislosti od informácií, ktoré zdieľajú klient a nezávislý pracovník, môžu obe strany podstúpiť veľké riziká. Medzi riziká spojené s neexistenciou NDA patrí:

  • Žiadne vynucovanie zmluvných pravidiel
  • Žiadna strana by nemala porušiť tieto pravidlá
  • Žiadne jasné požiadavky na to, čo sa od oboch strán očakáva

To je téma, s ktorou môžem osobne súvisieť. Asi pred rokom som mal stále voľné pozície na písanie článkov pre klienta. Na začiatku zmluvy nebola podpísaná žiadna agentúra NDA – v tejto chvíli som si nebol vedomý rizík, ktoré s nimi súvisia. Asi po šiestich mesiacoch som zistil, že klient používal moju prácu na iných webových stránkach, ako na ktorých sme pôvodne súhlasili. Moja práca bola rozdelená na kúsky a boli vysielané bez akýchkoľvek kreditov alebo kompenzácií. Bez agentúry NDA som nemal žiadne prostriedky a bol som nútený ukončiť zmluvu, keď klient nebol ochotný spolupracovať.

Agentúry NDA sú nevyhnutné pre vzťahy medzi nezávislými klientmi

Či už ste vlastníkom firmy alebo nezávislým pracovníkom, mať NDA sa môže cítiť ako nepríjemný a zbytočný proces, ktorý môže spomaliť začiatok akejkoľvek skutočnej práce. Častejšie ako nie, po podpísaní NDA sa už nikdy v konverzácii neobjaví. Vždy však existuje taká malá možnosť, že sa stane absolútnou nevyhnutnosťou, bez ktorej by sa mohlo stratiť obrovské množstvo času a peňazí. Je to ako poistenie – nikdy nebudete dúfať, že ich budete potrebovať, ale ak tak urobíte, budete veľmi radi, že už máte na svojom mieste.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me