URL Slug nedir ve web sitenizi optimize etmek için nasıl kullanılır

Web siteniz veya blogunuz için başarılı ve etkili bir SEO kampanyası yürütmek istiyorsanız, kaçınılmaz olarak web sitesi salyangozlarınızı optimize etmeniz gerekir. Web sitenizin SEO’sunu optimize etmek için bu kadar basit bir yöntem olmasına rağmen, pek çok yeni web sitesi sahibi veya yöneticisi ne olduklarını ve nasıl kullanılacağını bilmiyor.


Web sitenizin sümüklü böceklerini çevrimiçi rekabet için optimize etmenin yararları anlaşılmaz olamaz. İyi salyangozlar aşağıdakileri yapar:

 • Gönderilerinizin içeriğini ve değerini URL’den tanımlamayı kolaylaştırın
 • URL’lerinizi web sitenizin ziyaretçileri tarafından daha çekici ve kolayca sindirilebilir hale getirin
 • Web sitenizin ziyaretçileri tarafından URL’lerinizin hatırlanmasını ve yeniden bulunmasını kolaylaştırın
 • Sonuçlarda daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olarak SERP (arama motoru sonuç sayfaları) performansınızı artırın

Ama İlk etapta URL Slug nedir??

Bir web sitesine gidip belirli bir web sayfasına veya blog yayınına giderseniz, tarayıcınızın URL çubuğundaki URL’nin aşağıdaki gibi görüneceğini görürsünüz:

https://www.example.com/blog/this-is-a-blog-post

 URL Slug nedir ve web sitenizi optimize etmek için nasıl kullanılır

“Yol”, URL’nin gerçek web sitesi alan adı ve alan adı uzantısından sonra gelen kısmıdır – bu durumda “example.com” kısmı. Bu “yol”, web sitesi hiyerarşisinde nerede olduğunuzu göstermeye yardımcı olur. Web sayfaları veya bir web sitesindeki yayınlar genellikle URL’deki “/” kullanılarak ayrılır.

“Bilgi”, yoldaki son “/” işaretinden sonraki her şeydir ve genellikle gerçek dosyayı veya web sayfasını tanımlar. Yukarıdaki örnekte, bilgi:

bu-is-a-blog-post

URL Slug nedir ve web sitenizi optimize etmek için nasıl kullanılır

URL’lerinizin bilgilerini değiştirmek istemenizin birden fazla nedeni olabilir:

 • Yayın başlığını kullanırken URL’yi kısaltmak veya uzatmak isteyebilirsiniz
 • URL’lerde bazı özel karakterler (boşluklar gibi) desteklenmez
 • SEO performansını artırmak için URL’leri geliştirmek istiyorsunuz (bu kılavuzda size yardımcı olacağım şey budur)

Web sitenizin SEO optimize etmek için salyangoz nasıl kullanılır

Arama Motorları Sümüklü böcekleri nasıl kullanır?

Herhangi bir SEO kampanyasının temel taşı anahtar kelimeleri hedeflemektir. Arama motoru optimizasyonunun tüm temeli, arama motorlarının, kullanıcıların alakalı anahtar kelimeleri kullanarak web’deki içerikle ne aradıklarını eşleştirme yeteneği üzerine inşa edilmiştir..

Örneğin, bir kullanıcı “New York’taki en iyi hamburgerleri” ararsa, Google gibi bir arama motoru, aynı kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanan veya bunlardan bahseden makaleler veya web sayfaları için web’de gezinir. Arama motorları genellikle “hamburger” ve “New York” gibi anahtar kelimeleri belirler ve bunları “gıda”, “yemek yiyenler” gibi alaka düzeyi için alakalı anahtar kelimelerle eşleştirir..

Web sitenizin SEO’sunu ciddiye alırsanız, şüphesiz daha fazla trafik oluşturmak için yayınlarınızda ve web sayfalarınızda bu anahtar kelimeleri zaten kullanıyorsunuzdur. Sümüklü böceklerinizi SEO için optimize etmenin en önemli noktası, URL’lerinizde aynı anahtar kelimeleri tanımlamak ve kullanmaktır..

Arama motorları yalnızca yayınlarınızın veya web sayfalarınızın içeriğini dikkate almaz; bir kullanıcının aradıkları şeye göre hangi web sayfalarının en alakalı olduğuna ilişkin sonuçlarını çıkarmak için URL’lerinize ve diğer meta verilerinize de bakarlar.

Diyelim ki yayınınız için “Aç ve Bütçede Olanlar İçin New York’taki En İyi Hamburger Eklemleri” gibi uzun bir başlığınız olduğunu varsayalım.

İlk olarak, yukarıdaki örneklere göre gönderi bilgi için yalnızca bir tarih veya kimlik kullanmak, arama motoruna çalışacak hiçbir şey sağlamaz. İkincisi, bu başlığın tamamını kullanmak, arama motoruna, kullanıcının aradığı şeyle alakalı olmayan, yalnızca “New York’taki en iyi hamburgerler” olan çok fazla çalışma sağlar.

Bu nedenle, URL’yi neredeyse yalnızca en önemli anahtar kelimeleri (“hamburger”, “new york”) kullanarak kısaltmak, alaka düzeyine göre en iyi sonuçları verir. Sonuçta ortaya çıkan URL’niz aşağıdaki gibi görünebilir:

www.example.com/blog/hamburger-new-york

İnsanlar Sümüklü böcekleri nasıl kullanır?

Ancak, yalnızca etkilemek istediğiniz arama motorları değil. Sonuçta, içeriğinizin son kullanıcıları ve tüketicileri insanlardır. Web’de sörf yapan kişiler hakkında (kendimiz dahil) bir şey öğrendiysem, kısa, basit ve kristal netliğinde şeyler isterler.

İnsanlar doğal dili tüketme ve yorumlama konusunda da çok daha iyi. Bu, bir arama motorunda olduğu gibi işleri basitleştirmek zorunda olmadığınız anlamına gelir. Yukarıdaki URL, arama motorları için harika görünebilir, ancak gerçek bir kişinin birlikte çalışması için fazla bilgi vermez. Ayrıca çok kısa ve basitleştirilmiş, neredeyse tembel görünüyor ve akıcı bir şekilde okumuyor.

İnsanlar olarak biz de duygusal veya nitel dil. Bunun anlamı “en iyi” veya “fantastik” gibi bir kelime eklemek sadece sülükünü güzelce doldurmakla kalmayacak, aynı zamanda daha fazla insan ziyaretçisi de çekecek. Bunu akılda tutarak, URL’yi şu şekilde değiştirerek URL’mizi daha da geliştirebiliriz:

www.example.com/blog/en çok hamburger-new-york

Peki, sümüklü böcekleri nasıl değiştirebilirim?

İyi soru! Ancak, platformdan platforma değiştiğini duymaktan memnun olmayabilirsiniz. Hemen hemen her platform, yayınlarınızın ve web sayfalarınızın URL’lerini bireysel olarak değiştirmenize olanak tanır. Ardından, URL’nin “bilgi” bölümünü tanımlamanız ve ardından her yazı veya web sayfası için manuel olarak değiştirmeniz yeterlidir.

Diğer platformlar öneriler sağlayabilir, sümüklü böcekleri otomatik olarak oluşturabilir veya SEO yönlerinizi yönetmek için eklentiler yüklemenize izin verebilir. WordPress için Yoast SEO Eklentisi, en popüler örneklerden biri.

İçinde Wix, web sitenizi düzenlerken, bireysel web sayfası ayarlarınıza gidip Sayfa SEO seçeneklerine giderek ve web sayfanızın URL’sini değiştirerek web sayfalarınızın veya yayınlarınızın sümüklerini değiştirebilirsiniz. üzerinde Squarespace, çok benzer bir şekilde çalışıyor.

URL Slug nedir ve web sitenizi optimize etmek için nasıl kullanılır

Özetlemek gerekirse, sümüklü böceklerinizi değiştirme adımları aşağıdaki gibidir:

 • Aşama 1. Belirli bir gönderi veya web sayfası için en önemli anahtar kelimelerinizi belirleyin
 • Adım 2. Bunları anlamlı ve hem insan hem de makine tarafından okunabilir bir şekilde düzenleyin
 • Aşama 3. Belirli yayınların veya web sayfalarının URL’lerindeki salyangozları yeni URL dostu ve arama motoru için optimize edilmiş sürümlerinizle değiştirin

Son bir profesyonel ipucu, arama motorlarının ziyaretçileri eski URL’lerinize götürmediğinden emin olmak için web sitesi oluşturucunuzdaki URL yönlendirmelerini (genellikle bir uygulama veya eklenti aracılığıyla) nasıl kullanabileceğinize bakmaktır. Adresiniz değiştiği için, kullanıcılar eski URL’nize yönlendirilirse “404 sayfa bulunamadı hatası” ile karşılaşırlar. WordPress’teki Simple 301 Redirects eklentisi buna bir örnektir.

URL Slug En İyi Uygulamaları

URL Slugs’unuzdan en iyi şekilde yararlanmak için, kullandığınız koşullar veya platform ne olursa olsun, genellikle geçerli olan en iyi uygulamaların üzerinden geçmeye değer. Bu ilkeleri akılda tutmak, nerede ve ne zaman olursa olsun etkili salyangozlar oluşturmanıza yardımcı olacaktır:

 • Anahtar kelimeleri belirleyin. Yayınınızdaki ziyaretçiler ve arama motorları için en alakalı anahtar kelimeleri belirleyin. (Bunun için keywordtool.io gibi araçları kullanın.)
 • Odaklanın. Gereksiz tüm kelimeleri ve “the”, “as”, “ve”, “a” vb..
 • Kısa tut. Sümüklü böceklerinizi mümkün olduğunca kısa tutun. Anahtar kelimelerinize bağlı olacaktır, ancak üç veya dört kelime standarttır.
 • Anahtar kelimelere tıkmayın. Anahtar kelimeler önemli olmakla birlikte, bunları sıkmayın; sümüklü böceklerinizin hiçbir anlam ifade etmesini istemezsiniz.

Büyük Fark Yaratan Küçük Bir Tweak

Sümüklü böceklerinizi daha fazla arama motoru dostu olacak şekilde optimize etmek, gerçek bir kullanım için çok basit görünebilir. Ancak, basitliği, web sitenizi SERP’lerde sıralamanın bu kadar etkili bir araç olmasının temel nedenlerinden biridir.. Hem insanlar hem de bilgisayarlar için okunması kolay bir formattadır ve doğrudan web sayfalarınıza ve içeriğinize karşılık gelir.

Artık salyangozların ne olduğunu, nasıl kullanıldıklarını ve bazı temel en iyi uygulamaları bildiğinize göre, web siteniz veya blogunuz için salyangozları optimize etmek için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahipsiniz. Bazen, SEO yarışını kazanmak çok küçük marjlara iner, yani her açı keşfetmeye değer.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me