VPS Hosting Nedir? Sizin İçin Doğru mu? [2020 GÜNCELLEME]

Önemli bir çevrimiçi varlığınız olduğunu ve web sitenizin yeterli miktarda trafik aldığını varsayalım. İşletmeniz genişliyor ve yıllar önce satın aldığınız paylaşılan barındırma planını aştınız. Daha yüksek performans, iyi güvenlik ve web siteniz üzerinde daha fazla kontrol sunan daha iyi bir web barındırma planına ihtiyacınız var – tercihen uygun bir fiyata.


Bu durumda, VPS hosting şirketinizin web sitesi ihtiyaçları için iyi bir çözüm olarak.

VPS Hosting Nedir ve Nasıl Çalışır??

VPS veya Sanal Özel Sunucu (bazen “Özel Bulut” olarak da adlandırılır), bu tür bir sunucuda barındırılan web sitelerinin kullanıcıya özel bir dizi kaynak ve bir işletim sistemi. Esasen, sanal sunucu, farklı alanlara bölünmüş fiziksel bir sunucudur ve her yuvaya özel kaynaklar atanır.

Paylaşımlı barındırmadan farklı olarak, VPS barındırmadaki web siteleri genellikle başka herhangi bir web sitesinin trafik veya kaynak kullanımındaki artışından olumsuz etkilenmez – ve aynı paylaşılan sunucudaki diğer web sitelerine ilişkin CPU izninizi aştığınız için hesabınızın askıya alınmasından endişe etmenize gerek kalmayacak.

VPS hosting size kendi özel disk alanınızı, bant genişliğinizi ve işletim sisteminizi verdiğinden, yeniden başlatabilir, istediğiniz bir uygulamayı yükleyebilir veya işletim sistemini ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz. VPS hosting ayrıca şunları yapmanızı sağlar: tercih ettiğiniz kontrol panelini seçin, Bu nedenle, endüstri standardı cPanel’i biraz tıknaz ve bir miktar kaynak domuzu bulursanız, daha hafif ve esnek bir kullanıcı arayüzü için değiştirebilirsiniz.

VPS hosting genellikle daha fazla kapasite, daha iyi güvenlik ve güvenilir müşteri destek hizmetleri sunar – bu nedenle mevcut tüm web barındırma hizmetleri arasında popüler bir seçim haline gelmesi şaşırtıcı değildir..

Paylaşılan vs VPS ve Bulut Hosting

Bunu söylemek olağandışı değil VPS, paylaşılan barındırma için yükseltilmiş bir form gibidir. Bu tür bir barındırma kullanmaya başladığınızda, genellikle sunucuyu diğer kullanıcılarla paylaşırsınız. Paylaşılan ve VPS barındırma arasındaki fark, bir VPS ile, alanı daha az sayıda kullanıcıyla paylaşma. Örneğin, paylaşılan barındırma kullanıyorsanız, alanı muhtemelen yüzlerce başka web sitesiyle paylaşıyorsunuzdur, ancak VPS barındırma kullanıyorsanız muhtemelen sunucuyu on, 20 veya 30 başka web sitesiyle paylaşıyorsunuzdur..

Mesele şu ki, bir web barındırma sağlayıcısı paylaşımlı ve VPS barındırma sunduğunda, aslında söyledikleri çok sayıda kullanıcıyla çalışan sunucular ve az sayıda kullanıcıyla çalışan sunucular. Hepsi paylaşılan sunucular, ancak kullanıcı sayısı farklı. Bu, bir VPS’de web sitelerinizin genellikle paylaşılan bir barındırma hesabından çok daha yüksek hızlarda performans göstereceği ve kaynak kullanımınızı en üst düzeye çıkarmaktan endişe etmeden birden fazla web sitesi barındırabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, paylaşılan barındırma ile daha fazla güvenlik endişesi var: bir web sitesi saldırıya uğradığında veya DDoS saldırısı altındaysa, sunucudaki diğer web siteleri de tehlikeye girebilir. Benzer şekilde, paylaşılan bir barındırma sunucusundaki bir web sitesi yüksek spam derecelendirmesine sahip olduğunda, diğer web siteleri olumsuz etkilenir ve daha yüksek e-posta sıçrama puanlarıyla karşılaşabilir. VPS barındırma ile bu bir sorun değildir, çünkü her barındırma hesabının kendi ayrı alanı vardır.

Bulut barındırma “Ağ” terimi, tümü bir ağa bağlı ve birbirini destekleyen neredeyse sınırsız sayıda bağımsız sunucuyu ifade eder. Bu sunucular bir bulut oluşturur ve bağlı sunucuların ve veri depolamasının bir yapısını oluşturur. Bir sunucu başarısız olursa, diğeri devreye girerek yerini alır ve web sitenizin çevrimiçi kalmasını ve verilerinizin sürekli olarak kullanılabilir olmasını sağlar..

Bir gün trafik dalgalanması beklediğiniz için ekstra bant genişliğine ve işlem gücüne ihtiyacınız varsa, buluttan daha fazla güç çekebilirsiniz – genellikle kullanıcı yönetim paneliniz aracılığıyla bir düğmeyi tıklatarak.

Bulut barındırma, ölçeklenebilirliği ve güvenilirliği nedeniyle genellikle büyük işletmeler için tercih edilen barındırma çözümüdür. Paylaşılan ve VPS barındırma ile karşılaştırıldığında, genellikle daha gelişmiş ve daha pahalıdır. Bulut ve VPS barındırma arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, daha ayrıntılı makalemize göz atabilirsiniz..

Bir karşılaştırma yapmak için, paylaşılan barındırma gibi düşünebilirsiniz. bir daireyi paylaşmak daha düşük bir fiyata diğer birçok ev arkadaşıyla: hepiniz tek bir mutfak, oturma odası ve belki bir veya iki banyo paylaşıyorsunuz. Ev arkadaşlarınız çok gürültülü arkadaşlara sahipse, o gece çalışamayabilir veya iyi uyuyamayabilirsiniz..

VPS aynen kat mülkiyetine sahip olmak, kendi özel yaşam alanınıza sahip olursunuz ve bununla birlikte ne yapacağınızı yapabilirsiniz, ancak ortak alanların bakımı, ekstra güvenlik vb. için genel bakım ücretleri ödemek zorunda kalacaksınız..

Bulut barındırma ise lüks bir otel odası kiralamak. Daireniz gibi büyük bir odanız, kendi özel güvenlik sisteminiz ve diğer otel sakinleriyle paylaştığınız birçok olanak ve avantajınız var. İstediğiniz zaman, iş konferans odasındaki bilgisayarları bir şeyler yazdırmak için kullanabilir veya büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapmak istiyorsanız balo salonuna rezervasyon yapabilirsiniz. Sadece kullandığınız kadar ödersiniz ve bir ev sahibi olmanın aksine, istediğiniz zaman check-out yapabilir ve uzaklaşabilirsiniz..

VPS Hosting’in Avantaj ve Dezavantajları

Var VPS barındırma hizmetlerini kullanmanın birçok avantajı. Aşağıdaki liste bu avantajlardan ilk beşini içermektedir:

  1. VPS hosting paylaşılan hosting gibidir ama size çok daha yüksek performans sunar. Mükemmel trafik kapasitesi, daha fazla depolama alanı ve çeşitli projeler için uygun diğer özellikleri içerir.
  2. Biri VPS hosting en büyük avantajı fiyatıdır. Özelliklerin birçoğunu genellikle yalnızca özel sunucuları olanlar için kullanabilir, ancak çok daha düşük bir fiyata alabilirsiniz. Büyüyen bir işiniz varsa ve kararlı bir web barındırma çözümüne ihtiyacınız varsa, VPS barındırma muhtemelen en iyi seçenektir.
  3. VPS barındırma yüksek olma eğilimindedir Yalnızca ihtiyacınız olacak özellikler için ödeme yaparsınız ve işletim sistemlerinizi ve sunucu uygulamalarınızı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz..
  4. Birçok satıcı teklif mükemmel teknik destek ve VPS yönetim hizmetleri. Ekipman ve yazılımlarınızı idare etmek için yüksek düzeyde eğitimli personel çalıştırmanızı gerektiren özel sunuculardan farklı olarak, VPS hosting çok fazla teknik bilgi gerektirmez.
  5. VPS hosting size daha fazla kontrol paylaşılan barındırma ile karşılaştırıldığında sanal alanınız üzerinden.

Tüm web barındırma seçeneklerinde bazı Dezavantajları de. İşte VPS hosting bazı eksilerini:

  1. VPS hosting ile sunucu üzerinde paylaşılan hostingden daha fazla kontrole sahip olsanız bile, çok sayıda önemli fonksiyon üzerinde tam kontrole sahip değildir. Bu sınırlamalar özellikle katı güvenlik ve gizlilik gereksinimlerine sahip kurumsal ölçekli operasyonlar tarafından hissedilir (sağlık tesisleri gibi). Sunucunun sadece bir kısmına sahipsiniz ve bu bölüm büyük olsa da, her şey sonuçta web barındırma sağlayıcısı tarafından kontrol ediliyor.
  2. Web siteniz hala tek bir fiziksel sunucuda bulunacağından, bu sunucu elektrik kesintilerine veya saldırılara karşı savunmasızdır. Web siteniz bir VPS’de paylaşılan barındırmadan daha güvenli olsa da, bu sunucu çökerse, web siteniz de.
  3. Bulut barındırma ile karşılaştırıldığında, VPS kolayca ölçeklendirilemez. Örneğin, web siteniz haftanın tek bir gecesinde trafikte ani bir artış yaşarsa, ancak daha sonra haftanın geri kalanında yavaşça yavaş yavaş azalırsa, otursa bile tüm bu ek bant genişliği için ödeme yapmanız gerekir. orada haftanın çoğu için kullanılmayan.
  4. Paylaşılan barındırma ile karşılaştırıldığında, VPS hosting fiyatı genellikle çok daha yüksektir. Paylaşılan barındırma planınızı aştıysanız, ancak henüz özel bir sunucuya ihtiyaç duymadıysanız, bir VPS planının fiyatını ilk gördüğünüzde engellemeniz oldukça yaygındır.
  5. VPS hosting bazı servis sorunlarıyla da karşılaşabilir. web barındırma alanı kaplayabilir kullanıcılarının tahsis ettikleri kaynakların hiçbirini kullanmayacaklarını düşünerek. Bu kaynaklar düzgün şekilde dağıtılmazsa, belirli bir web sitesi kullanılabilir kaynaklarının maksimum ödeneğini kullanmaya başladığında sorunlar oluşabilir. Bu sadece bu web sitesinin performansını etkilemez, aynı zamanda sunucudaki diğer hesapların performansını da etkileyebilir..

VPS’ye ne zaman EVET

VPS, küçük ve orta ölçekli şirketler için en uygun olanıdır. artan sayıda ziyaretçi öngörmek, yada bu birden fazla web sitesi oluşturmanız gerekiyor. Aynı zamanda bir güvenlik kaygıları olanlar için uygulanabilir seçenek, DDoS saldırılarına eğilimli web sitelerine sahip şirketler gibi. Bu bir e-ticaret web sitesi, popüler bir medya akış kanalı veya aynı plan kapsamında barındırılan birkaç basit web sitesi olabilir. Paylaşılan bir barındırma planındaysanız ve web siteleriniz son zamanlarda çok yavaşladıysa, VPS barındırma bir yükseltme için iyi bir seçenek olabilir.

VPS hosting de sunucu ortamları üzerinde daha fazla denetime sahip olmak isteyen kullanıcılar için iyi. Pakete dahil olan tüm kaynakları kullanmasalar veya bunlara ihtiyaç duymasalar da, VPS tarafından sağlanan ek kontrol için daha fazla ödeme yapmaya isteklidirler..

VPS, kapsamlı sunucu özelleştirmelerine ihtiyacınız yoksa, hızla genişleyen bir web sitesi için en iyi seçenek. Sunucu değişiklikleri için web yöneticinize danışmalısınız.

Bazı kullanıcılar adanmış barındırma istediklerini bilir, ancak birini yönetmek için gerekli teknik bilgiye sahip değildir. VPS hosting olabilir onlar için iyi bir başlangıç ​​seçeneği. Onlar daha uygun bir fiyata özel hosting birçok özellik elde edersiniz. Test edebilir, yol boyunca daha fazla teknik bilgi toplayabilir ve daha sonra hazır olduklarında, özel bir sunucuya geçebilirler.

En İyi VPS’yi Test Edin

Piyasada birçok saygın ve zaman içinde test edilmiş VPS sağlayıcısı vardır. arasi, Hostinger, ve Liquid Web. Kullanıcılar, web siteleri için bir VPS paketine geçmeden önce maliyeti, satıcının müşteri destek kalitesini ve sağlayıcının güvenilirliğini dikkate almalıdır. En saygın sağlayıcılar hakkında daha fazla bilgi edinmenize, bazılarını test etmenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun web barındırıcısını seçmenize yardımcı olması için uzman incelemelerine buradan göz atabilirsiniz..

VPS – Güvenilir İş Ortağınız

Uygun fiyatlı fiyat aralığı, artırılmış gizlilik, çok daha fazla kontrol ve daha iyi kaynak tahsisi ile VPS hosting, şirket web sitenizin artan ihtiyaçları için mükemmel bir seçenektir. VPS hosting’in her zaman güvenebileceğiniz harika bir iş ortağı olduğunu düşünebilirsiniz. Şirketinizin web sitesinin güvenli ve güvenli bir VPS barındırma seçeneği ile desteklendiğini bilerek, genişleyen işiniz için daha fazla büyüme ve kârlılık sağlamak için yeni müşteriler ve iş fırsatları belirleyip edinmeye odaklanabilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me