Web Sitesi Oluşturucu ve Web Sitesi Geliştiricisi – Fark Nedir?

Bir web sitesi oluşturma veya barındırma konusunda sıfır deneyime sahip biriyseniz, tek seçeneğinizin bunu sizin için yapmak için gerekli uzmanlığa sahip bir profesyonel kiralamak olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, günümüzde bir web sitesi oluşturmak için herhangi bir kodlama becerisine veya süslü bir dereceye ihtiyacınız yoktur. Ve bunun için, teşekkür etmek için web sitesi oluşturucularımız var.


Şimdi bana sorabilirsiniz, “Hendrik, bir web sitesi kurucusu nedir? Ve bir web sitesi geliştiricisinden farkı nedir? ” Bu iki terimdeki ince farkın bu alanda yeni olanlar için nasıl kafa karıştırıcı olabileceğini görmek kolaydır. Ancak, web sitenizi oluşturmak için son derece farklı yaklaşımlar sağladığından ikisi arasındaki farkı anlamak çok önemlidir..

Web Sitesi Oluşturucu Nedir?

Bir web sitesi oluşturucu, kullanıcılarının yalnızca kodlamaya güvenmek zorunda kalmadan bir web sitesi oluşturmasına izin veren bir yazılım platformudur.. Genellikle, web sitesi oluşturucular herhangi bir kod kullanmadan bir web sitesi oluşturmanıza ve tasarlamanıza izin verir; ancak, bazı inşaatçılar, web sitenizi kullanabiliyorsanız ve rahat ediyorsanız, web sitenizi kodla daha fazla değiştirmenize veya genişletmenize izin verir.

Tipik bir web sitesi oluşturucu, web sitenizin web sayfalarını oluşturmak ve özelleştirmek için kullandığınız gösterge tablosu benzeri bir arayüz sağlar. Bu arayüzün en önemli bileşenleri şunlardır:

  • Önizleme paneli. Bu panel, web sitenizin canlı bir önizlemesini içerir, böylece değişikliklerin etkisini ve web sitenizin bunları yaparken nasıl görüneceğini görebilirsiniz. Bu panel, farenizi kullanarak öğeleri tam anlamıyla çeşitli konumlara sürüklemenizi sağlayacak sürükle ve bırak işlevine sahip olabilir veya olmayabilir.
  • Şekillendirme seçenekleri. Düzenlemekte olduğunuz web sayfasının stilini etkileyen ayarların birçoğunu gösteren bir veya daha fazla panel olmalıdır. Bu paneller genellikle gösterge tablosunun yanlarında, altında veya üstünde bulunur ve genellikle renkleri, yazı tiplerini ve diğer stil seçeneklerini değiştirmek için ayarlar içerir.
  • Arka uç ve yönetici. Çoğu web sitesi üreticisi aynı zamanda web sayfaları ve blog yayınları oluşturma veya kaldırma, bir mağazayı yönetme, ek özellikler yükleme ve daha fazlasını yapma işlevselliğini de sağlar. Varsa, hesap yönetimi araçları da sağlayabilir. Genellikle oluşturucu / özelleştirici ile bu sahne arkası ayarları arasında istediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz.

Aşağıda, önizleme ve sürükle ve bırak paneli ortada, soldaki stil seçenekleri ve üstte arka uç ve yönetici ayarları bulunan Weebly’nin oluşturucu örneği:

Web Sitesi Oluşturucu ve Web Sitesi Geliştiricisi - Fark Nedir?

Weebly, sürükle ve bırak arayüzü ve kapsamlı menü seçenekleri ile bilinen popüler bir üreticidir. Daha fazla bilgi edinmek için uzman incelememizi okuyun .

Web sitesi oluşturucularının neredeyse tümünün güvendiği bir diğer özellik de temalar olarak da adlandırılan şablonlardır.. Bunlar bir web sitesinin web sayfaları için önceden hazırlanmış düzenler ve tasarımlardır. Kullanıcılar, web siteleri için varsayılan mizanpaj olarak bir şablon veya tema seçebilirler; bu şablon daha sonra özelleştirme için başlangıç ​​noktası olarak kullanabilir.

Web Sitesi Oluşturucu ve Web Sitesi Geliştiricisi - Fark Nedir?

Web sitesi oluşturucuları birçok farklı şekilde gelir. Örneğin, çevrimdışı inşaatçılar bilgisayarınıza indirip yüklersiniz ve çevrimiçi inşaatçılar İnternete bağlandıktan sonra tarayıcınız üzerinden erişirsiniz. Onlar da olabilir açık kaynak kodlu ve kullanımı ücretsiz herhangi biri tarafından veya tescilli, yani yazılımı satın almanız veya bir abonelik satın almanız gerekir kullanmak için.

WordPress.org açık kaynaklı bir oluşturucu örneğidir, Site123 ve Wix ise tamamen tescilli, çevrimiçi oluşturuculardır. Uzman Site123 incelememizdeki veya uzman Wix incelememizdeki ikinci seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için çekinmeyin. Site123, kullanım kolaylığı ve web sitenizi üç hızlı adımda oluşturmanıza yardımcı olma yeteneği ile bilinir ve Wix, yüzlerce güzel şablonu için popülerdir.

Web Sitesi Geliştiricisi nedir?

Bir web sitesi geliştiricisi, sıfırdan bir web sitesi oluşturma becerilerine sahip gerçek bir kişidir. Çoğu durumda bu, HTML, JavaScript, CSS ve belki de diğerleri gibi web sitesi kodlama dillerini bilir ve rahatça kullanabilir. Her zaman böyle olmasa da, web sitesi geliştiricilerinin çoğu resmi eğitim, eğitim hatta web sitesi geliştirme derecesine sahiptir..

Web sitesi geliştiricileri genellikle ya şirketin web sitesini oluşturdukları ve yönettikleri bir şirketin çalışanları olarak çalışırlar ya da serbest çalışan olarak çalışırlar ve sözleşmeye dayalı hizmetlerini sunarlar.

Web sitesi geliştiricileri geleneksel olarak kodlama dillerini kullanarak web siteleri oluşturmak ve düzenlemek için kullanılırken, bugün çok sınırlı bir kodlama beceri setine sahip, ancak belirli web sitesi oluşturucularını kullanma konusunda uzmanlaşmış geliştiricileri bulabilirsiniz.. Bu geliştiriciler belirli bir kurucu kullanma konusunda çok deneyimli olduklarından, günlük kullanıcılardan çok daha hızlı ve kolay bir şekilde web siteleri oluşturabilirler. Birçok web sitesi geliştiricisi de kodlu bir web sitesi oluşturucu kullanılarak oluşturulan web sitelerini özelleştirmek için işe alınır – yani, platform izin veriyorsa.

Yani, bir web sitesi oluşturucusunun ve bir web sitesi geliştiricisinin çok farklı iki kavram olduğu açık olmalıdır.. Biri insanların web siteleri oluşturmasına yardımcı olan bir yazılım programı, diğeri ise web siteleri oluşturan bir insan bir kodlama dili veya diğer yazılım araçlarını kullanarak. Karışıklık muhtemelen bir web sitesi oluşturucu kullanarak, kullanıcı olarak, teknik olarak “oluşturucu” olmasından kaynaklanmaktadır.

Peki, bu bir web sitesi oluşturmak isteyenler için ne anlama geliyor?

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir web sitesi oluşturucu kullanmayı veya web sitenizi oluşturmak için bir geliştirici kiralamayı seçip seçmemenizin tüm süreç üzerinde büyük etkisi olabilir. Bazı ödünleşmeler çok açık görünse de, insanların hala yanlış karar vermesine neden olan bir dizi yaygın yanlış anlama vardır:

Maliyet ve Barındırma

Bir web sitesi geliştiricisi kiralama maliyeti ne kadar değil, en azından web sitesinin ölçeği ve özellikleri olan bir dizi faktöre bağlıdır. Birkaç yüz dolardan binlerce dolara kadar herhangi bir yerde olabilir, devam eden bakım ekstra maliyete neden olabilir. Öte yandan, web sitesi oluşturucularının maliyeti genellikle aylık 25 dolara, gelişmiş e-ticaret üreticilerinin kurumsal planları aylık 250 dolara kadar çıkıyor..

Bir web sitesi, internet sörfçülerinin erişebilmesi için canlı olarak barındırmadığınız sürece işe yaramaz. Web sitenizi oluşturmak için bir web sitesi oluşturucu veya geliştirici kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın, barındırma genellikle ücretsiz değildir. Barındırma hizmeti veren web sitelerinin çoğunun ücretsiz bir planı vardır, ancak bu genellikle ciddi kısıtlamalarla birlikte gelir. Örneğin, web siteniz büyük olasılıkla üreticinin kendi markasını içerir. Bir geliştiriciyle gittiyseniz, web sitenizi barındırmak için bir barındırma hizmeti bulmanız gerekir. GoDaddy popüler bir barındırma seçeneğidir. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek için buradaki uzman incelememize göz atın..

Web Sitesi Oluşturucu ve Web Sitesi Geliştiricisi - Fark Nedir?

Zaman ve Bakım

Burada birçok insan, inşaatçılar ve geliştiriciler arasındaki fark hakkında bir yanlış anlama var.. Bir geliştiricinin web sitenizi sıfırdan oluşturması uzun bir zaman alacaktır (ortalama iki ila altı hafta).. Diğer yandan, bazı web sitesi oluşturucular, 30 dakika gibi kısa bir sürede temel bir web sitesi kurmanıza ve barındırmanıza izin verir. Ancak, web sitesini kendiniz oluşturmayı, özelleştirmeyi ve yönetmeyi planlıyorsanız, web sitenize zaman ayırmak için çok daha fazla zaman ayırmanız gerekir. Bu nedenle, bir web sitesinin hızlı bir şekilde oluşturulmasını isteyip istemediğinizi veya web sitenizde kendi zamanınızı harcamak isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz..

İnternet ve web teknolojileri her zaman değişmekte ve güncellenmektedir. Kod kullanılarak oluşturulan özel bir web sitesinin neredeyse sürekli bakım ve manuel güncellemelere ihtiyacı olacaktır. Bu, web siteniz bittikten çok sonra destek için bir geliştiriciye ödeme yapmanız gerekebileceği anlamına gelir. Diğer yandan, Modern web sitesi oluşturucuları kullanıyorsanız, bakım genellikle bir eklentiyi tek bir tıklamayla güncellemek kadar karmaşıktır. Ayrıca, web sitenizi oluşturduysanız veya başka birisinin sizin için tasarladığını bile kolayca kendiniz halledebilirsiniz..

Web Sitesi Oluşturucu ve Web Sitesi Geliştiricisi – İkisi de Tek Elden Çıkarılabilir

Gördüğünüz gibi, bir web sitesi oluşturucu veya profesyonel bir web sitesi geliştiricisi ile devam etmek sizin ve web sitenizin ileriye dönük önemli etkileri vardır. Bir geliştirici benzersiz özelliklere sahip tamamen benzersiz ve özel bir web sitesi sağlayabilir, sizi neredeyse tamamen süreçten hariç tutar ve muhtemelen size çok daha pahalıya mal olur.

Öte yandan, Web Sitesi Oluşturucu herkese kendi web sitelerini oluşturma, barındırma ve yönetme yeteneği verir. Ancak, büyük olasılıkla kullandığınız üreticiye bağlı olacak ve paketten daha az öne çıkan içerik olmanız gerekecek.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me