Wix vs GoDaddy Web Sitesi Oluşturucu – Daha Büyük, Daha İyi Değil [2020]

Wix, çok az sayıda platformun rekabet edebileceği bir web sitesi oluşturucu devidir. GoDaddy, yeni ve geliştirilmiş web sitesi oluşturucusuyla Wix’e gerçek bir kavga verme şansına sahip olduğuna inanmamı sağlayacak bir web barındırma ve alan adı kayıt devidir..


15 yıldan fazla süredir web tasarımcısıyım. Parlak yeni platformlara ilişkin beklentilerimi azaltmak için şimdiye kadar öğreneceğimi düşünürdün. Ancak, her iki web sitesi oluşturucusunu da test ettikten sonra, şu anda size GoDaddy’nin sadece iyi olan şeylere uyması gerektiğini söyleyebilirim – ve bu web sitesi oluşturma değil.

Burada gerçek bir rekabet yok – Wix bu dev savaşı heyelanla kazandı. Nedenini öğrenmek için okumaya devam edin veya Wix’in en iyi planlarını görmek için burayı tıklayın.

genel bakış

Wix, Mükemmel Site Oluşturucu Yapmaya Odaklandı, GoDaddy Görünüşe Göre Başka Endişelere Sahip

Wix, sitenizin herhangi bir öğesini neredeyse her yere sürükleyip bırakabilmeniz açısından gerçek bir sürükle ve bırak düzenleyicisine sahiptir. İçeriğinizi (neredeyse) istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Buna ek olarak, her rengi, her arka plan görüntüsünü değiştirebilir ve aralarından seçim yapabileceğiniz 100’den fazla yazı tipi vardır. Daha pahalı planlarda, bunları kullanma haklarına sahip olduğunuz sürece kendi yazı tiplerinizi yükleyebilirsiniz.

Wix, animasyon, kaydırma efektleri, medya galerileri eklemenize ve hatta videoları Wix platformunda barındırmanıza olanak tanır.

Wix ayrıca AI destekli bir Wix ADI (Yapay Tasarım Zekası) tasarım motoruna sahiptir., temel olarak bazı sorulara verdiğiniz yanıtlara dayanarak örnek bir içerikle birlikte sizin için bir web sitesi oluşturacaktır..

Wix yerleşik özelliklerle birlikte gelir. Özel formlar, analizler ve e-posta pazarlamasından üye girişi özelliklerine, sosyal araçlara, etkinliklere ve daha fazlasına kadar her şey vardır ve yapmanız gereken tek şey onları kenar çubuğundan sitenize sürükleyip bırakmaktır.

Wix, hem Wix tarafından geliştirilen uygulamaları hem de üçüncü taraf uygulamaları içeren devasa bir App Market’e sahiptir.. Basit fiyatlandırma tablolarından üçüncü taraf siteler ve yazılımlarla entegrasyona, emlak listelerine, rezervasyonlara, Google E-Tablolar entegrasyonuna ve… sitenize dahil etmek isteyebileceğiniz hemen hemen her şey için uygulamalar bulacaksınız..

Wix Uygulama Marketi

GoDaddy’nin site oluşturucusu çok daha basit. Bazı sürükle ve bırak işlevselliği var, ancak Wix editöründen çok daha sınırlı. Temel olarak sitenizi önceden hazırlanmış içerik bloklarından oluşturursunuz. Bunları istediğiniz yere yerleştiremezsiniz, ancak sayfadaki sıralarını belirleyebilirsiniz. Bir site oluşturucu için kötü bir yaklaşım değildir, ancak yaratıcılığa izin vermez.

GoDaddy Web Sitesi Oluşturucu öğe listesiGoDaddy’nin site oluşturucu öğelerinden bazıları

GoDaddy’nin bloglama ve pazarlama araçları çok basit ve basit, ancak e-ticaret özelliği oldukça iyi. Buna ek olarak, restoran menüleri, kitap randevuları, gömülü PDF’ler ve fotoğraf galerileri, iletişim formları ve ihtiyacınız olabilecek diğer temel içerik türlerini oluşturmanın yolları vardır.

GoDaddy’nin site oluşturucusu, bazı üçüncü taraf platformlarıyla (örneğin Google Adsense) entegre oluyor, ancak hepsi bu. Başka bir eklenti veya uygulama işlevselliği bulamadım. Bu oldukça sınırlayıcı.

Şablonlar

Wix 500’den fazla Özelleştirilebilir Şablona sahiptir; GoDaddy Tema Seçimlerinizi Sınırlar

GoDaddy vs Wix: İkinci tur! Site oluşturucularla ilgili en önemli şey, iyi görünümlü bir site istemenizdir. Bu site hemen hemen her siteye benzemeseydi de ideal olurdu.

O ikinci şey için, şans mı var? Web siteniz için bir şablon kullandığınızda, onu özelleştirseniz bile, siteniz yine de aynı şablonu temel alan başkalarına benzeyebilir. Fakat Wix bu sorunu bir adım atmanın bir yolunu buldu, eğer işi koyarsan.

Yeni başlayanlar için 17 ana kategoride 500’den fazla şablon arasından seçim yapabilirsiniz. Büyük bir seçim olması büyük bir anlaşma. Ardından, orijinal hissettiren bir tasarım oluşturmak için öğeleri sayfanın hemen hemen her yerine yerleştirmek için sürükle ve bırak düzenleyicisini kullanabilirsiniz.

Yine de Wix’in duyarlı şablonları yok. Akıllı telefon deneyimi için her şablonun (ayrı olarak özelleştirebileceğiniz) ikinci, mobil odaklı bir sürümü var. Şablonunuzda çok fazla değişiklik yaptıysanız ve öğeleri sayfanın etrafına taşıdıysanız, tarayıcınızın boyutuna da uyum sağlamaz ve mobil görünüm düzenleyicide ayarlamanız gerekir.

Bir başka potansiyel dezavantaj, bir şablon seçtikten sonra, şablonla sıkışıp kalmanızdır. Şablon değiştirmenin tek yolu sıfırdan yeni bir site oluşturmaktır.

Wix Business şablonları

GoDaddy’nin 22 teması var. GoDaddy web sitesinde yaklaşık 100 şablon bulunan bir şablonlar sayfası olmasına rağmen, destek ekibiyle konuşurken, web sitenizi oluşturmak için kullanabileceğiniz şablonların değil yalnızca örnek sitelerin olduğu açıkça belirtildi. Açıkçası, bu GoDaddy’nin platformundaki daha sinir bozucu sınırlamalardan biri.

Temaların hepsi duyarlı gibi görünüyor ve Wix’in aksine, içerik kaybetmeden anında aralarında geçiş yapabilirsiniz. Temaların çok kaliteli olduğunu söyleyeceğim. Tasarımlar biraz öngörülebilir, ancak muhteşem görünüyorlar.

GoDaddy Web sitesi temalarıNe yazık ki, bunları zar zor düzenleyebilirsiniz. “Tüm tema için bir renk seçin” tür sınırlamadan bahsediyoruz. Wix’in tasarım araçları sağladığı yerde, GoDaddy tasarım hazır ayarları sağlar ve bu oldukça büyük bir ayrımdır.

Kullanım kolaylığı

Wix Tamamen Özelleştirilebilir; GoDaddy Basit Ama Esnek Değil

Yukarıda bahsettiğim gibi, Wix’in sürükle ve bırak düzenleyicisi şablonunuzu özelleştirmenizi ve öğeleri neredeyse her yere taşımanızı sağlar. Pek çok özellik ve seçenekle, uygulamanın öğrenilmesi daha uzun sürebilir. Tam olarak zor değil, ama kesinlikle bir öğrenme eğrisi var.

Bununla birlikte, incelemekte olduğumuz iki hizmet arasında, Wix’in size platformda nasıl site oluşturacağınızı öğretmek için daha iyi bir iş yaptığını ve bu tür bir rehberliğin çok değerli olabileceğini düşünüyorum..

Wix’in sürükle ve bırak editörünün üst kısmı özgürlük. Dezavantajı, bir şeyleri yanlışlıkla yanlış noktaya taşıyabilmeniz ve Geri Al düğmesini serbestçe kullanmanız gerekebilir. Bunun da ötesinde, uygulamanın öğrenmesi daha uzun sürebilecek yeterli işlevsellik ve karmaşıklık vardır.

Wix sürükle ve bırak editörüBir şeyleri istediğiniz gibi sürükleyip bırakın… Wix, öğeleri sayfanızın herhangi bir yerine taşımanıza olanak tanır… “Geri al” düğmesini unutmayın.

GoDaddy web sitesi düzenleyicisinin avantajı, son büyük güncellemelerde Wix’in düzenleyicisinden daha basit olmasıdır.

Basit, dikey bir düzende düzenleyebileceğiniz bir dizi hazır bileşen içeren bir tasarım sistemi kullanır. Dezavantajı esneklik eksikliğidir ve tasarımınızla o kadar yaratıcı olamazsınız. Tersi, yanlışlıkla kazayla vidalamanın daha zor olmasıdır.

GoDaddy Web Sitesi Oluşturucu editörü

E-Ticaret

GoDaddy ve Wix’in ikisi de Sağlam E-ticaret Özelliklerine Sahiptir

Bu, GoDaddy’nin özelliklerden eksik olmadığı bir alandır. Her iki inşaatçı da dahil olmak üzere tüm e-ticaret üslerine sahiptir:

  • Otomatik vergi hesaplama
  • Dijital ürünler
  • Fiziksel ürünler
  • Randevu planlama
  • Sosyal medya üzerinden satış
  • CSV dosyalarından katalog içe aktarma

Wix, abonelik planları satabileceğiniz konusunda öne çıkıyor, ve sadece ürünler değil. İnsanların aylık veya yıllık olarak ödeme yapmasını istediğiniz bir hizmete başlıyorsanız, bu mükemmeldir. Wix ayrıca GoDaddy’den daha fazla ürün sayfası düzeni sağlar.

Wix çevrimiçi mağaza özellikleri

GoDaddy, kataloğunuzu Amazon, eBay ve Etsy gibi en fazla üç pazarla senkronize edebileceğiniz göze çarpıyor. Bu senkronizasyon, birden çok platformda satış işlemlerini kolaylaştıran envanterinizi içerir. Bununla birlikte, daha az kullanılabilir ürün düzeni var gibi görünüyor.

GoDaddy web sitesi oluşturucu e-ticaret özellikleri

E-ticaret ana endişenizse, devam edin ve uzman GoDaddy Web Sitesi Oluşturucu incelemesi ne sunabileceği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için.

Blog

Wix’in Kapsamlı Blog Sistemi GoDaddy’nin Temel Özelliklerini Yener

Peki bu kısa bir bölüm olacak. Her iki platformda da, blog yayınları yazmak için ana site düzenleyicisi değil bir blog uygulaması kullanıyorsunuz. Wix daha iyi yapıyor.

Basitçe söylemek gerekirse, GoDaddy’nin blog uygulaması, yayın yazmanıza, kategori eklemenize ve bir yayınlama zamanı planlamanıza olanak tanır. Ve bu kadar. Etiket almazsınız, biçimlendirme minimumdur ve mizanpajla çok fazla şey yapamazsınız.

Wix’in blog uygulaması, GoDaddy’nin uygulamasının yaptığı her şeyi yapar, ancak yayınlar için daha fazla düzen seçeneği sunar ve etiket eklemenize olanak tanır. Dürüst olursam, her iki platformun da büyük bir hayranı değilim, ancak Wix’in blog uygulaması daha iyi.

Wix Blog şablonları

Şunu yeniden ifade edeyim: Wix’in blog uygulaması daha az basit. Bloglama sitenizin ana odağıysa, denemeyi düşünün WordPress.com veya Squarespace.

Pazarlama ve SEO

Wix’in GoDaddy’den Daha Fazla Pazarlama ve SEO Aracı Var

Pazarlama ve SEO genellikle karşılaştırma için kendi bölümlerini alır, ancak burada karşılaştırılacak neredeyse hiçbir şey yoktur. GoDaddy’nin bazı temel pazarlama ve SEO araçları olsa da, Wix’in çok daha fazla seçeneği var. Bu, Wix ekibinin daha fazla araç geliştirmiş olması ve Wix’in üçüncü taraf uygulamaları sayesinde.

Birkaç reklamla birlikte, reklamcılık için daha az otomatik, daha ağızdan ağıza bir yaklaşım almayı planlıyorsanız, GoDaddy iyidir. Facebook ve Instagram sayfalarınıza bağlantı verebilir, e-posta pazarlama araçlarını kullanabilir ve Google, Bing ve Yelp gibi popüler arama motorları için reklam kredileri alabilirsiniz. Ama bununla ilgili.

Wix’in otomatik araçları, özellikle her şeyi kendiniz yapıyorsanız pazarlama hayatınızı kolaylaştırabilir. Örneğin, Wix SEO Wiz, web siteniz hakkında birkaç soru soracak, daha sonra sizin için kişiselleştirilmiş bir SEO stratejisi ortaya çıkaracak yapay bir zeka (AI) aracıdır..

Wix’te, sitenizi Instagram, Facebook ve diğer sosyal medya ağlarıyla entegre edebilir ve üçüncü taraf analiz uygulamalarını ve pazarlama araçlarını Hootsuite. Wix Chat uygulaması, destek sağlamanıza ve potansiyel müşterilerle doğrudan konuşmanıza olanak tanır.

A / B testleri yapmak ve ziyaretçilerin sitenizde yaptıklarına göre ısı haritaları oluşturmak mı istiyorsunuz? Crazy Egg uygulamasıyla bunu da yapabilirsiniz.

Wix’in mutlaka bir pazarlamacının rüyası olduğunu söylemiyorum, ancak GoDaddy’den çok daha yakın.

Wix App Market'teki Wix pazarlama araçlarıWix’in üçüncü taraf pazarlama araçlarından bazıları.

Fiyatlandırma

GoDaddy Wix’ten Daha Ucuzdur ve Tartışılması Zor

Wix’in fiyatlandırma planları bulunduğunuz yere bağlı olarak değişir. Her biri uygun fiyata oldukça geniş bir çeşitlilik sunar. Bir iş kurmak için birkaç yüz doları olan çoğu insan temel planlardan birini yapabilir ve oradan devam edebilir. Ayrıca ücretsiz bir plan var, ancak gerçek iş ihtiyaçlarını karşılamayacak. Bağış almak, ürün satmak, hatta özel bir alan adı (mynewbusiness.com) kullanmak istiyorsanız, İşletme planlarından birine ihtiyacınız olacaktır.

Wix’te, üçüncü taraf uygulamaların çoğu için ayrı ayrı ödeme yapmanız gerekir ve bunların çoğunu kullanıyorsanız, maliyet hızla artabilir.

GoDaddy’nin planları aerodinamik ve genel olarak biraz daha ucuz. Genel özellikler açısından daha az teklif etseler bile, Wix’in planlarının sunmadığı bazı şeyler sunarlar. Gerçek gizli ücretler ve üçüncü taraf ücretleri yoktur. Ne görüyorsanız onu alırsınız.

Ancak büyük bir fark, birçok Wix’in planının bir yıl boyunca ücretsiz bir alan adı içermesidir. GoDaddy’nin planlarının tümü bir alan adı bağlama yeteneğine sahiptir, ancak bunun için en baştan ayrı olarak ödeme yapmanız gerekir. GoDaddy’nin en büyük işletmelerinden birinin alan adları sattığı düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değil..

Kararınızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacak bazı basitleştirilmiş karşılaştırma tabloları ekledim. Lütfen bu tabloların eksiksiz olmadığını ve Wix’in planlarının daha fazla ekstra özelliğe sahip olduğunu unutmayın.

Wix Web Sitesi Planları

komboSınırsızprofesyonelvip
Ücretsiz Alan Adı (1 yıl)EvetEvetEvetEvet
Bant genişliği2GBSınırsızSınırsızSınırsız
Depolama3 GB10GB20GB20GB
Wix Ads KaldırEvetEvetEvetEvet
Toplam Video Depolama30 dakika1 saat2 saat2 saat
SEO UygulamasıHayırEvetEvetEvet
Analytics UygulamasıHayırEvetEvetEvet
Öncelikli DestekHayırHayırHayırEvet
Wix Logo Maker’dan LogoHayırHayırEvetEvet
Google Ads KuponlarıYok300 USD300 USD300 USD

Wix İş Planları

İş TemelleriSınırsız İşİş VIP
Ücretsiz Alan Adı (1 yıl)EvetEvetEvet
Bant genişliğiSınırsızSınırsızSınırsız
Depolama20GB35TR50GB
Toplam Video Depolama5 saat10 saatSınırsız
SEO UygulamasıEvetEvetEvet
Analytics UygulamasıEvetEvetEvet
Öncelikli DestekHayırHayırEvet
Wix Logo Maker’dan LogoHayırEvetEvet
Google Ads Kuponları300 USD300 USD300 USD
Google AnalyticsEvetEvetEvet

GoDaddy Planları

TemelStandartÖdülE-ticaret
Özel Etki Alanına Bağlan (Dahil Değil)EvetEvetEvetEvet
Bant genişliği & DepolamaSınırsızSınırsızSınırsızSınırsız
7/24 DestekEvetEvetEvetEvet
1 yıl İş Telefonu ve E-postaEvetEvetEvetEvet
SEO özellikleriHayırEvetEvetEvet
analitikEvetEvetEvetEvet
Pazarlama E-postaları / Ay10050025,00025,000
Google, Bing ve Yelp için ücretsiz reklam kredileriHayırHayırEvetEvet
Bir kerelik çevrimiçi randevu rezervasyonu yapınEvetEvetEvetEvet
Online yinelenen randevu alınHayırHayırEvetEvet
Randevu hatırlatıcılarıHayırHayırEvetEvet
E-ticaret ÖzellikleriHayırHayırHayırEvet

Wix, Mükemmel Web Sitesini Oluşturmanıza Yardımcı Olmaya Odaklanmıştır – GoDaddy Karşılaştırılamaz

Daha önce de belirttiğim gibi, Wix bir ürün geliştirmeye odaklandı, bir web sitesi oluşturucu. Bu odak, basitçe, daha iyi bir ürün sağlamıştır. Bir siteyi hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmak istiyorsanız ve hepsini kendiniz yapmanız gerekiyorsa, Wix daha iyi bir platformdur.

Wix’in üçüncü taraf uygulamalarıyla, sitenizin işlevselliğini genişletmek çok daha kolaydır. Şuraya bak tam Wix incelemesi daha inandırıcı ihtiyacınız varsa.

Küçük bir bütçeniz varsa ve Wix’in daha eksiksiz özellik kümesine ihtiyacınız yoksa GoDaddy’yi seçebilirsiniz. Ama dürüst olmak gerekirse, bu durumda bile farklı bir web sitesi oluşturucu ile giderdim Site123, aynı basitliği sunan Wix bazen benzer bir fiyata sahip değil.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me