WordPress Web Sitenizi Hızlandırmanın 15+ Yolu (2020 Rehberi)

WordPress hız sorunları inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Fazladan bir veya iki saniye bile kayıp ziyaretçi veya daha kötü – kayıp iş anlamına gelebilir.


Dışarıda çok sayıda hız arttırıcı tavsiye var, ancak siteniz için gerçekten neyin işe yarayacağını bilmek zor olabilir. Birkaç yöntemi denediyseniz, bunların her zaman etkili veya güvenilir olmadıklarını bilirsiniz.

Bu tür bir vur ya da kaç yaklaşımını boşa harcayacak vaktin yok. Çalışan yöntemlere ihtiyacınız var.

WordPress web sitenizi optimize etmek için en iyi tekniklerin bir listesini bir araya getirdik. Bu liste şu konulara odaklanmaktadır: hemen uygulayabileceğiniz ipuçları. Hiç vakit kaybetmeden daha iyi sonuçlar almaya başlayabilirsiniz.

1. Hızlı WordPress Ana Bilgisayarını Seçin

En iyi hızları elde etmek için, hem hızlı sunucu hızları hem de SSD depolama alanı sunan WordPress için optimize edilmiş bir barındırma hizmetine ihtiyacınız vardır. Ayrıca size hizmet veren ana bilgisayarları da aramak istersiniz. en az PHP 7.2, gibi A2 Hosting veya SiteGround – çünkü hala PHP 5.2 üzerinde çalışıyorsanız, web sitenizin% 400 daha yavaş olması muhtemeldir..

LiteSpeed ​​Web Sunucusu veya NGINX içeren bir ana bilgisayar bulabilirseniz, bu ikisinden biri sunucularınızı önemli ölçüde hızlandıracaktır. Liquid Web örneğin NGINX ile çok değerli planlar sunuyor.

WordPress web sitenizi paylaşılan bir sunucuda barındırmak en ucuz yoldur. Ancak sunucuyu yüzlerce başka web sitesiyle paylaştığınız için yoğun zamanlarda sayfa yükleme hızlarınız etkilenir. Çoğu durumda, paylaşılan barındırma ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır.

Bulut barındırma, paylaşılan barındırma için çok daha hızlı bir alternatiftir, çünkü çok daha yüksek bir kaynak seviyesine (örneğin bant genişliği ve CPU gücü) erişmenizi sağlar. Aslında, bulut barındırma muslukları ihtiyaç duyduğunuzda garantili kaynaklar sağlamak için tüm dünyadaki sunucular üzerinde musluklar. Birçok barındırma sağlayıcısı artık yönetilen WordPress planları için bulut barındırma kullanıyor.

Bulut sunucuları kullanarak yönetilen WordPress barındırma, ihtiyacınız olan performansı almanızı sağlamanın en iyi yoludur. Yönetilen WordPress barındırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için ayrıntılı makalemize göz atın..

İşte özetleme tablosunu özetleyen önerdiğimiz en iyi WordPress ana bilgisayarları:

evsahibiHız Geliştirme ÖzellikleriWordPress DesteğiVerimÇalışma Süresi GarantisiMaliyetÜcretsiz Göç
Liquid WebNGINX, PHP 7, önceden yüklenmiş görüntü optimizasyonu eklentisi ve daha fazlası☆☆☆☆☆☆☆☆☆100%$$$Evet (sınırsız)
WP MotoruPHP 7.2, Global CDN, sunucu tarafı önbellekleme ve daha fazlası☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆% 99,95$$$Evet (otomatik geçiş eklentisi aracılığıyla, ancak gerekirse yardım kullanılabilir)
GoDaddyWordPress, SSD depolama için optimize edilmiş yük dengeli sunucular☆☆☆☆☆% 99.9$Hayır
volanVPS, CDN, dünya çapında kullanılabilir veri merkezleri, sunucu tarafı önbellekleme, uzman performans değerlendirmeleri☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆% 99.9$$Evet (sınırsız)
SiteGroundCloudflare CDN, WordPress SuperCacher, SG Optimizer eklentisi☆☆☆☆☆☆% 99.99$Evet (GrowBig veya GoGeek planlarıyla bir adet ücretsiz geçiş)
InMotion BarındırmaSSD, NGINX, gelişmiş sunucu önbelleği, PHP 7☆☆☆☆☆☆% 99.9$Evet (en fazla üç web sitesi için, ancak yalnızca duruma göre)
KinstaGoogle Cloud Platform, Kinsta Cache eklentisi ve daha fazlası☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆% 99.9$$$Evet (planınıza bağlı olarak bir veya daha fazla taşıma)

2. WordPress Temanızı Akıllıca Seçin

WordPress temanız, web sitenizin ne kadar hızlı olduğu üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle karar sürecinde iyi görünen birini seçmekten çok daha fazlası vardır.

Şu temayı arayın:

 • Hafif ve / veya performans için optimize edilmiştir
 • İhtiyacınız olan özelliklere sahip
 • Web sitenizi asla kullanmayacağınız özelliklerle şişirmez veya gereksiz özellikleri (kaydırıcılar, galeriler ve paralaks komut dosyaları gibi) devre dışı bırakma seçeneği sunar

Hem hafif hem de gelişmiş işlevsellik sunan temalara birkaç örnek arasında SEO WP, Braxton, Taskerr, Schema ve Best bulunur.. Tüm bunlar hem Pingdom hem de Google PageSpeed ​​Insights’ta çok iyi puan alıyor.

Ayrıca, seçtiğiniz temanın bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olmadığından emin olmalısınız. Bunu yapmak için WordPress temanızı güvenilir bir kaynaktan aldığınızdan emin olun (WordPress.org veya Şablon canavarı, örneğin), temanın düzenli olarak güncellendiğini ve diğer kullanıcıların onunla herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadığını kontrol edin.

3. Önbellek Eklentilerinden Yararlanın

Yukarıda bahsettiğimiz ana bilgisayarların çoğu, planlarıyla tescilli önbellek eklentileri içerir, ancak ana makineniz yoksa, birçok etkili alternatif vardır. Önbellek eklentisi sayfa yükleme hızlarınızı önemli ölçüde artırabilir – aslında beş kata kadar.

Önbellek eklentileri şu şekilde çalışır. Bir sayfa ilk kez yüklendiğinde, eklenti sayfayı kopyalar, böylece bir dahaki sefere herkes o sayfaya gittiğinde, önbelleğe alınmış sürüm gösterilir. Bu, sunucuya sayfa oluşturmaya biraz ara verir, ve birçok kişi aynı anda web sitenizi ziyaret ediyorsa web sitenizin yavaşlamayacağı anlamına gelir.

WP Roketi mevcut en iyi önbellekleme eklentilerinden biridir ve aynı zamanda başlangıç ​​dostudur. Tek bir tıklama ile web sitenizi anında önbelleğe alabilirsiniz. Bu tam özellikli eklenti, GZIP sıkıştırma, sayfa önbellekleme ve önbellek önyükleme gibi en etkili önbellekleme için ihtiyacınız olan tüm ayarları otomatik olarak açar.

WP Rocket’e bir alternatif W3 Toplam Önbellek. Bu eklenti, sayfa önbellekleme, nesne önbellekleme, GZIP sıkıştırma, küçültme desteği ve CDN desteği gibi tonlarca özelliğe sahiptir. Pek çok ayar ve seçenekle, WP Roket’ten daha az başlangıç ​​dostudur – ancak ayarlar üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız harika.

4. Fotoğraf Editörlerini Kullanarak Görüntülerinizi Optimize Edin

Görüntüler, hemen çıkma oranınızı azaltabilir ve dönüşüm oranınızı artırabilir; bu, işletmeniz için mükemmeldir. Ancak,, görüntülerle ilgili talihsiz bir sorun: web sitenizi yavaşlatabilirler. Akıllı telefonlar daha gelişmiş hale geldikçe, daha yüksek megapikselli kameralarla geliyorlar ve daha fazla megapiksel, daha büyük dosya boyutları anlamına geliyor.

WordPress web sitenize fotoğraf yüklemeden önce, bu fotoğrafların dosya boyutlarını azaltmanız gerekir. İdeal olarak, tam sayfa görüntünün boyutunun 80-100 KB’den büyük olmamasını istersiniz.

5. Eklenti Kullanarak Görüntülerinizi Optimize Edin

Fotoğraf düzenleme yazılımı kullanmak istemiyorsanız, bunu sizin için yapabilecek eklentiler vardır. Sıkıştırma düzeyini yapılandırabilir ve eklentinin dosya boyutlarınızı otomatik olarak azaltmasına izin verebilirsiniz. Görüntüleri anında optimize etmenin hızlı bir yolu.

Mevcut en iyi görüntü optimizasyonu eklentilerinden biri EWWW Image Optimizer. Kullanımı son derece kolaydır ve bir dizi gelişmiş özellik sunar. Örneğin, medya kitaplığınızın dışında depolanan görüntüleri optimize edebilir veya toplu optimizasyon özelliği ile görüntüleri toplu olarak optimize edebilirsiniz. Bir API anahtarı almak için bir hesap açmanız gerekmeyecek.

Smush başka bir görüntü optimizasyonu eklentisidir, ancak bunun hem ücretsiz hem de premium sürümleri vardır. Yükleme sırasında otomatik sıkıştırma ve mevcut medya kitaplığınızın sıkıştırılması da dahil olmak üzere görüntü dosya boyutlarınızı azaltmak için bir dizi seçenek sunar. Premium sürümle, aynı anda 50 görüntüye kadar optimize edebilirsiniz.

Fotoğraf düzenleme yazılımı üzerinde bir görüntü optimizasyonu eklentisi kullanmanın tek dezavantajı WordPress kurulumunuza daha fazla eklenti eklemek performansı etkileyebilir (bkz. # 9). Bu dezavantaja rağmen, görüntüleri sıkıştırmakla elde edilen hız iyileştirmeleri eklentilerdeki hız kaybından daha büyüktür – ve eklentilerin çoğu da etkilerini en aza indirecek şekilde optimize edilmiştir.

6. Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanın

Birçok profesyonel blogcu, sayfa yükleme sürelerini iyileştirmek için CDN’leri kullanmaya başladı. Temel olarak, bir CDN, CSS, JS ve resimler dahil olmak üzere web sitenizdeki tüm statik dosyaların mümkün olduğunca kendilerine yakın bulunan sunucular kullanılarak ziyaretçilerinize hızla gönderilmesini sağlar.

Web sitenizde çok fazla zengin medya varsa, bu yükleme hızlarınızda büyük bir fark yaratabilir.

Bir CDN ararken, dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır, örneğin:

 • Bant genişliği
 • DDoS Koruması
 • SSL sertifikası
 • Otomatik görüntü / video optimizasyonu

Cloudflare piyasadaki en popüler CDN’lerden biridir ve bununla ilgili en güzel şey, kayıt olabilir ve ücretsiz olarak kullanabilmenizdir. Ücretsiz plan oldukça sınırlıdır, ancak Cloudflare’nin ücretli planları bütçede bile uygun maliyetlidir. Cloudflare müşterileri, web sitelerinin yükleme sürelerinin% 50 azaldığını bildirdi.

Bazı web sunucuları, volan, kendi CDN’lerini barındırma planlarına dahil et.

7. JS ve CSS Dosyalarını Küçült

JS ve CSS dosyalarının web sitenizin performansını büyük ölçüde etkileyebileceği iyi bilinmektedir. Hem dosyaların boyutu hem de her sayfa için JS ve CSS çağrılarının sayısı sayfa yükleme hızlarınızı yavaşlatabilir. İyi haber şu ki, bu dosyaları kolayca küçültebilirsiniz.

Ayrıca bir eklenti de yükleyebilirsiniz. Autoptimize, sizin için yapmak. Autoptimize, arka planda çalışmaya devam edebileceğiniz basit bir kurulum istiyorsanız en iyi eklentidir. Tek yapmanız gereken optimizasyon sürecini başlatmak için birkaç kutuyu işaretlemektir.

Hızlı Hız Küçült aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla ayara sahip, yani Autoptimize’den biraz daha az kullanıcı dostu. Bununla birlikte, belirli dosyaların küçültülmesini engelleyebilir ve küçültme işleminin Google Yazı Tiplerini birleştirmemesi gibi diğer yönlerini değiştirebilirsiniz..

Neyin küçültülmüş (ve küçültülmemiş) üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız Hızlı Hız Minify idealdir.

8. GZIP Sıkıştırmasını Kullanın

Bilgisayarınızdaki dosyaları sıkıştırmanın da yerden kazandırdığı gibi, WordPress web sitenizde GZIP sıkıştırması kullanmak ziyaretçilerinize sunulan dosya boyutlarını azaltır. Bu, web tarayıcılarının yüklenecek daha az verisi olduğu ve sitenizi daha hızlı yükleyebileceği anlamına gelir. (Ayrıca, sınırsız bant genişliğiniz yoksa bant genişliği kullanımını azaltmanın ek bir yararı da vardır.)

Eklentiler GZIP sıkıştırma işlemini işleyebilir, bu nedenle .htaccess dosyanızla el ile uğraşmanıza gerek kalmaz. WP Performans Puanı Güçlendirici GZIP sıkıştırması için sağlam bir seçimdir ve CSS ve JS dosyalarından sorgu dizelerini kaldırmak da dahil olmak üzere birçok başka özellik ile birlikte gelir. Kullandıktan sonra, Pingdom’u kullanarak web sitenizin hızındaki farkı kontrol edebilirsiniz..

GZIP sıkıştırmasını kendiniz manuel olarak etkinleştirmeyi tercih ediyorsanız, .htaccess dosyanızın içine girmek için cPanel veya FTP’nizi kullanmanız gerekir (public_html dizininde). Barındırma sağlayıcınız NGINX sunucuları kullanıyorsa, sonunda bu kodu eklemeniz gerekir:

gzipon;
gzip_comp_level2;
gzip_http_version1.0;
gzip_proxied herhangi biri;
gzip_min_length1100;
gzip_buffers168k;
gzip_types metin / düz metin / html metin / css uygulaması / x-javascript metni / xml uygulaması / xml uygulaması / xml + rss metni / javascript;
gzip_disable ”MSIE [1-6]. (?!. * SV1)”;
gzip_varyon;

Diğer tüm sunucu türleri için bu kodu ekleyin:

# GZIP SIKIŞTIRMAYA BAŞLAYIN

mod_gzip_onYes

mod_gzip_dechunkYes

mod_gzip_item_includefile. (html |? txt | css | js | php | pl) $

mod_gzip_item_includehandler ^ cgi-komut $

mod_gzip_item_includemime ^ metin /.*

mod_gzip_item_includemime ^ uygulama / x-JavaScript. *

mod_gzip_item_excludemime ^ görüntü /.*

mod_gzip_item_excluderspheader ^ Content-Encoding:.. * gzip *

# END GZIP SIKIŞTIRMA

Bazı barındırma sağlayıcıları, örneğin WP Motoru, özellikle yönetilen bir WordPress barındırma planındaysanız GZIP sıkıştırmasını etkinleştirir. .Htaccess dosyasını kendi başınıza düzenlemeden önce destek ile kontrol ettiğinizden emin olun..

9. Bir Eklenti Envanteri Yapın

WordPress eklentilerinin biriktirilmesi çok kolaydır. Muhtemelen yüklediğiniz eklentilere sahipsiniz, ancak bunları asla kullanmıyorsunuz. Orada web sitenize oturup, yer kaplıyor ve sunucu bir eklenti hurdalık gibi dağınık.

Web siteniz için gerçekten fazla bir şey elde etmeyen (veya herhangi bir şey) olmayan yinelenen eklentiler ve eklentiler konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Aynı şeyi yapan farklı eklentileri denemek oldukça yaygındır – ve seçiminizi yaptıktan sonra bunları silmeyi unutun. Ne kadar çok eklenti yüklerseniz, veritabanınız o kadar büyük olur ve yükleme hızlarınız üzerindeki etkisi o kadar büyük olur. (WordPress eklenti hızı testimizi buradan okuyun.)

Eklenti listenize bir göz atın ve dürüst bir envanter yapın. Daha önce hiç kullanmadığınız veya web sitenizde hiçbir amaca hizmet etmeyen eklentiler var mı? Başka bir işlevle aynı işlevi yapan eklentiler var mı? Web sitenizin performansını artırmak için bunları devre dışı bırakın veya daha da iyisi kaldırın.

10. Veritabanınıza Temizlik Yapın

Web siteniz bir süredir yayındaysa, veritabanınızın şişirilmiş olması muhtemeldir. Ayrıca, eklentileri sildiğinizde, çoğu zaman geride kalan ayarlar ve veriler vardır. Bu, web sitenizin performansını etkileyebilir, bu nedenle tüm bu eski verilerin temizlenmesi işleri hızlandırabilir.

Veritabanınızı manuel olarak temizleyebilirsiniz, ancak gibi eklentiler WP-Optimize sizin için yapabilir. Bunlar ayrıca, web sitenizin iyi performans göstermesini sağlamak için veritabanı optimizasyonlarını düzenli olarak planlama olanağı sunar.

11. Sayfa ve Post Revizyonlarla Anlaşma

Yavaş yükleme hızları için en büyük suçlulardan biri sayfanız ve düzeltmelerinizdir. Bir sayfayı veya yayını her düzenlediğinizde, WordPress her bir düzeltmeyi kaydeder – ancak tüm bu eski düzeltmelere gerçekten ihtiyacınız olmayabilir!

Gibi eklentiler WP-Sweep bu eski düzeltmeleri silmeyi kolaylaştırın, ancak başlamadan önce bir yedek aldığınızdan emin olun. WordPress’in yaptığı düzeltme sayısını sınırlamayı veya revizyonlar işlevini tamamen devre dışı bırakmayı da düşünebilirsiniz..

Saklanan düzeltmelerin sayısını sınırlamak veya düzeltmeleri devre dışı bırakmak için wp-config dosyasını düzenlemeniz gerekir. Buna barındırma kontrol panelinizden veya FTP üzerinden erişebilirsiniz.

Düzeltmeleri en fazla üçe ayarlamak için bu kodu ekleyin:

define (‘WP_POST_REVISIONS’, 3);

Düzeltmeleri devre dışı bırakmak için bu kodu ekleyin (posta başına bir otomatik kaydetme sürümü korunmaya devam eder) ,:

define (‘WP_POST_REVISIONS’, 0);

12. Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Kullanın

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) SEO dünyasında yeni bir gelişmedir. Sayfalarınızın yalnızca mobil cihazlara neredeyse anında yüklenmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Google arama sıralamalarınızı da iyileştirir. AMP tamamen CSS tabanlıdır, bu da bu kadar hızlı olmasının nedenlerinden biridir.

AMP’nin bir başka özelliği, sizi web sitenizi düzene sokmaya ve web sitenizi yavaşlatma eğiliminde olan satır içi CSS ve animasyonlardan kaçınmaya zorlamasıdır..

Automattic tarafından AMP WordPress’in arkasındaki şirket tarafından geliştirilen bir eklentidir. AMP’yi basit bir işlem haline getirir: yükleme, etkinleştirme ve işiniz bitti. Alternatif olarak, daha fazla özelleştirme seçeneği için, WP Hızlandırılmış Mobil Sayfalar için AMP’yi kullanabilirsiniz. Bu eklenti, özel kod eklemenize, Google Analytics’i ayarlamanıza ve çok daha fazlasına olanak tanır.

# 13. Ana Sayfanızı Hızlandırmak için Optimizasyonu Kullanın

Çoğu durumda, ana sayfanız ziyaretçilerinizin geleceği ilk sayfadır, bu yüzden olabildiğince çabuk yüklenmesi gerekir. Yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Gönderinin tamamını görüntülemek yerine alıntılar kullanma
 • Ana sayfanızda sosyal paylaşım widget’ları kullanmamak (bunları yayınlar ve dahili sayfalar için ayırın)
 • Ana sayfa düzeninizde widget kullanmamak
 • Minimalist bir görünüm elde etmek: bu hem yükleme hızlarınız hem de ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimi (UX) için daha iyidir

Daha fazla ana sayfa en iyi uygulamasını okumak için buraya tıklayın.

# 14. Medya Boşaltma Hizmetlerini Kullanın

Web siteniz videolar, oyunlar, ses ve PDF’ler gibi indirilebilir büyük dosyalara ev sahipliği yapıyorsa, bunun tüm siteniz üzerinde büyük etkisi olabilir. İdeal olarak, bu dosyaları kendi barındırma alanınızdan özel medya barındırma hizmetlerine boşaltmak istiyorsunuz.

İki popüler medya boşaltma hizmeti Amazon S3 ve Google Cloud Storage’ı içerir.

15.. Hotlinking’i Önle

Hotlinking, diğer kişilerin dosyalarınıza kendi web sitelerinden bağlandığı zamandır. Sadece sizden bant genişliği çalmakla kalmaz, aynı zamanda sunucunuzdaki yükü de artırır. Örneğin, Infographics’iniz varsa, birçok web sitesinin doğrudan resim dosyalarına bağlandığını ve sonuç olarak web sitenizi yavaşlattığını görebilirsiniz..

Hotlinking’i önlemek için yeterince basit bir işlemdir – root .htaccess dosyanıza bir parça kod eklemeniz yeterlidir.

WordPress'inizi Hızlandırmanın 15+ Yolu

# 16. Darboğazları Belirlemek için WordPress Web Sitenizi Denetleyin

Web sitenizi hızlandırmak için elinizden geleni yaptıysanız ancak hala performans sorunları yaşıyorsanız, sorunun kaynağını bulmak için kullanabileceğiniz araçlar vardır.

Örneğin, Yeni Relic gibi performans izleme yazılımı, yavaş eklentileri ve veritabanı optimizasyonu ile ilgili sorunları belirlemenizi sağlar. Query Monitor eklentisi de performans sorunlarını keşfetmek ve çözmek için mükemmel bir seçimdir.

WordPress Web Sitenizi Arttırmak İçin Şimdi Harekete Geçin

Bunlar, WordPress web sitenizin hızını artırabileceğiniz, hemen harekete geçirilebilir yollardan sadece birkaçı. Web sitenizin performansını düzenli olarak izlemek de iyi bir fikirdir – ve WordPress’in başlamanıza yardımcı olacak 7 En İyi Web Sitesi Monitör Eklentisi ve Araçları’nın yararlı bir listesine sahibiz.

Yeni bir web barındırma zamanı gelmişse, En İyi Yönetilen WordPress Barındırma sağlayıcıları listemize göz atın.

Kaynaklar:

https://www.phpclasses.org/blog/post/493-php-performance-evolution.html

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me