Google Forms Review 2020: Daha iyisini yapabilir misiniz?

Google Formlar ekran görüntüsü - Ana Sayfa


% 100 Ücretsiz ancak Özelliklerle Dolu

Google’ın G Suite uygulamalarının bir parçası olan Google Formlar, müşterilerinizden bilgi toplamanın veya kişisel etkinlik davetiyelerinize (diğer şeylerin yanı sıra) yanıt almanın basit bir yoludur. Google Formlar’ı kişisel Google hesaplarında ve İşletme hesaplarında kullanabilirsiniz – ve birçok form oluşturucunun aksine, farklı özelliklere erişmek için fazladan ödeme yapmanız gerekmeyecek. Google Formlar’ın kullanımı% 100 ücretsiz.

Maalesef, Google Formlar’ın birden çok dil için bir seçeneği yoktur – ancak Google tarafından desteklenen bir dil olduğu sürece ana dilinizde kullanabilirsiniz..

Tamamen ücretsiz bir form oluşturucu size işiniz veya kişisel formlarınız için gerçekten ihtiyacınız olan her şeyi verebilir mi yoksa Ninja Formları veya Formstack? Öğrenmek için okumaya devam et!
Google Formlar ekran görüntüsü - Şablon Galerisi

Şablonlarla Sınırlıdır, ancak Ücretsiz Ne Beklersiniz?

Google Formlar, önceden tasarlanmış 17 form şablonu sunar – diğer form oluşturuculara kıyasla sınırlı bir seçim. Mevcut şablonlar, iş ve kişisel kullanım için uygun karışık bir çantadır.

Google, şablonları kişisel, iş ve eğitim kategorilerine ayırır; böylece ihtiyacınız olan bölüme geçebilirsiniz. Şablonlar şunları içerir:

Kişiye özel:

  • Parti Davetiyesi
  • T-Shirt Kayıt
  • Bir Zaman Bulun (bu muhtemelen Çalışma kategorisine daha uygun olacaktır)

İş:

  • Etkinlik Geribildirimi
  • Sipariş formu
  • Müşteri geribildirimi

Eğitim:

  • Çalışma kağıdı
  • Ders değerlendirmesi
  • Boş Bilgi Yarışması

Tüm şablonlar tamamen mobil uyumludur.

Google Formlar ekran görüntüsü - Özellikler

İhtiyacınız Olan Her Şey – Neredeyse

Tamamen ücretsiz bir form oluşturucu için Google Formlar’ın çok sayıda özelliği vardır. Temel iş veya kişisel formlar için ihtiyaçlarınızın çoğunu karşılaması muhtemeldir, ancak elbette, size elde edeceğiniz gibi gelişmiş özelliklerin tamamını vermeyecektir. JotForm veya Cognito Formları, Örneğin.

Google Formlar’ı birden çok dilde sunmanın doğrudan bir yolu yoktur – dili konuşmayan katılımcıların “bu sayfayı çevir” seçeneği ile ilgili olması gerekir.

Form alanları (veya soru türleri) kısa yanıt, paragraf, çoktan seçmeli, onay kutuları, açılır liste, dosya yükleme, doğrusal ölçek ve tarihi içerir. Formlarınıza ekleyebileceğiniz soru sayısında bir sınırlama yoktur ve sorularınızı bölümler halinde de düzenleyebilirsiniz.

Google Formlar ekran görüntüsü - Form düzenleyici

Google Formlar, formunuzu bir teste dönüştürebileceğiniz ilginç bir özelliğe sahiptir ve otomatik derecelendirmeyi etkinleştirirseniz, katılımcılara aldıkları puan sayısına göre bir “not” verilir.

Formlarınızı paylaşmak istediğinizde, HTML kodunu kopyalayıp yapıştırarak bir bağlantı paylaşabilir, e-posta gönderebilir, sosyal medya üzerinden paylaşabilir veya formunuzu web sitenize yerleştirebilirsiniz..

Google E-Tablolar Entegrasyonu

Google Formlar ekran görüntüsü - Google E-Tablolar Entegrasyonu

Birisi Google Formlar ile oluşturulmuş bir form gönderdiğinde, yeni bir giriş otomatik olarak bir Google E-Tablolar e-tablosuna kaydedilir. Bu, yalnızca form gönderimlerinizi manuel olarak yönetme zamanından tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda gönderileri başkalarıyla paylaşmanızı da kolaylaştırır. Bu özellikle müşteri ilişkileri listenizi yönetmek ve etkinlik kayıtlarını takip etmek için kullanışlıdır.

Koşullu Mantık

Google Formlar ekran görüntüsü - Koşullu mantık

Bazı form oluşturucularda koşullu mantık yalnızca ücretli planlarda bulunan bir özelliktir. Google Formlar, özellik kümesinin bir parçası olarak temel koşullu mantık sunar, katılımcıların seçtikleri seçeneklere bağlı olarak formlarınızın bölümlerini otomatik olarak atlamasını sağlayabilirsiniz. Bu, bir formu doldurmanın ziyaretçileriniz için daha sezgisel olmasını sağlar – yani süreci terk etme olasılıkları daha düşüktür.

Eklentileri

Google Formlar ekran görüntüsü - G Suite Marketplace

G Suite’teki diğer ürünlerde olduğu gibi Google Forms eklentileri destekler. Bunlar çoğunlukla form oluşturucuya ekstra özellikler ekleyen üçüncü taraf uygulamalardır. Uygulamaları yüklemek ücretsizdir, ancak bazıları üçüncü taraf sağlayıcıyla bir plana abone olmanızı gerektirir. Formlar için kullanılabilir eklentiler arasında formLimiter (formunuzun gönderilme sayısına sınır koyan) ve Form Bildirimleri (form gönderimlerinin e-posta bildirimlerini özelleştirmek için) bulunur.
Google Formlar ekran görüntüsü - Kullanım Kolaylığı

Basit ve Sezgisel

Dokümanlar veya E-Tablolar gibi diğer Google Editörlerini zaten biliyorsanız, Google Formlar’ı kullanmak sizin için inanılmaz derecede kolay olacaktır. Olmasanız bile, sezgisel düzenleyici kullanıcı dostudur (ve aynı zamanda başlangıç ​​dostudur). Ücretsiz ve çok sayıda gelişmiş özellik içermediğinden, öğrenmesi gerçekten karmaşık bir şey yok.

Kolay Tema Özelleştirme

Google Formlar ekran görüntüsü - Tema özelleştirme

Google Formlar, formunuzun renklerini ve yazı tiplerini saniyeler içinde değiştirebileceğiniz çok kolay bir özelleştirme menüsüne sahiptir. Menüyü açmak için düzenleyicinin sağ üst kısmındaki boya paleti simgesini tıklamanız yeterlidir.

Belge Oluşturmak Kadar Kolay

Google Formlar ekran görüntüsü - Form seçenekleri

Google Formlar, form sorularınızı yeniden düzenlemek için sürükle ve bırak yönteminin yanı sıra belge gibi çalışarak form oluşturma işlemini basitleştirir. Araç çubuğundaki Soru ekle’yi tıklayın ve sorunuzu yazın. Gerçekten daha kolay olamazdı.

Basit Ayarlar

Google Formlar ekran görüntüsü - Sunum ayarları

Google Formlar’da, her form oluşturduğunuzda ayarlamanız gereken tonlarca ayar yoktur. Sadece uygun kutuları işaretleyerek ayarları etkinleştirmeniz (veya devre dışı bırakmanız) yeterlidir. Çok bölümlü formunuza bir ilerleme çubuğu eklemek ister misiniz? Sadece kutuyu işaretleyin.

Google Formlar ile Form Oluşturma

Google Formlar’ın kullanıcı dostu olmasını seviyorum. Bir form oluşturmak yalnızca birkaç dakika sürer ve formlarınızı paylaşma seçenekleri de kolaydır. Tam bir başlangıç ​​yapıyorsanız, bunu kullanmak için uğraşmazsınız – ve sıkışırsanız yardım makalelerine (soru işareti simgelerine tıklayın) bağlantılar vardır..

Koşullu mantık gibi daha karmaşık özellikler bile kullanımı basit ve sezgiseldir, bu da Google Formlar’ı en kolay form oluşturucularından biri haline getirir.

Google Formlar ücretsiz bir ürün olduğundan, Google Formlar’ın kişisel sürümü ile e-posta, telefon veya sohbet yoluyla bire bir destek olmaması mantıklıdır. Bununla birlikte, destekleyici belgeler ve Google Formlar’dan en iyi şekilde yararlanmak için adım adım kılavuzlar vardır.

Google Formlar’ı bir G Suite İşletme planının parçası olarak kullanıyorsanız Google’ın 7/24 iş destek hizmetine (sohbet, e-posta ve telefon) erişebilirsiniz. Ancak bu yalnızca hesap yöneticileri tarafından kullanılabilir.

Google Formlar ile taahhüt edilecek abonelik planları yoktur ve sınırsız formlar oluşturabilir ve sınırsız yanıt alabilirsiniz, bunların tümü ücretsizdir. Bununla birlikte, kullanmak için bir Google hesabınızın veya bir G Suite e-posta adresinizin (iş planları için) olması gerekir..

İşletme sürümü ve kişisel sürüm tamamen aynıdır, yalnızca G Suite planlarının bir parçası olarak sunulur. G Suite için ödeme yapmak zorunda olmanıza rağmen, Google Formlar için ek ücret yoktur.

Google Formlar ile ilgili tek gerçek maliyet, belirli özellikleri kullanmak için abone olmanızı gerektiren üçüncü taraf bir eklenti kullanmayı seçmenizdir. Örneğin, Form Onayları eklentisinde ayda 20’den fazla form gönderimi alırsanız abone olmanız gereken planlar bulunur.

Google Formlar rekabete nasıl uyuyor??

Google Formlar, ücretlendirme konusunda endişelenmeden kullanabileceğiniz çok yetenekli bir form oluşturucudur. Ücretsiz olduğu için, aşağıdaki gibi form oluşturucularda bulabileceğiniz daha gelişmiş özelliklerden bazılarını bulamayacaksınız. JotForm ve Anket maymun, ancak koşullu mantık da dahil olmak üzere iyi bir araç seti elde edersiniz. Genel olarak, karmaşık form gereksinimleriniz yoksa Google Formlar mükemmel bir seçimdir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me